نشریات کابل: چهارشنبه 13 اسد

عملیات ناتو در قندهار، ادعای حمایت پاکستان از طالبان و القاعده و انتخابات پارلمانی افغانستان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه باختر در سرمقاله به عملیات اخیر ناتو در قندهار پرداخته و پیشنهاد کرده است که ناتو نباید با تمرکز نیرو در یک منطقه، سایر مناطق را فراموش کند.

این روزنامه نوشته که نیروهای ناتو در ولسوالی مارجه ولایت هلمند نیز از همین روش کار گرفتند، اما به باور نویسنده، نتیجه تمرکز نیرو در مارجه، کاهش فعالیت طالبان در این ولسوالی و افزایش حضور آنها در سایر مناطق هلمند بود.

نویسنده باختر نوشته است که در حال حاضر، همه توجه ناتو به قندهار متمرکز شده و به باور نویسنده، این نیروها از وضعیت در سایر مناطق افغانستان که در حال نا امن شدن است، غافل مانده اند.

این روزنامه، در این زمینه به ویژه به ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اشاره کرده است که اخیرا شاهد مواردی از ناامنی بوده است.

روزنامه آرمان ملی، ادامه مقاومت طالبان در افغانستان را بدون همکاری پاکستان ناممکن دانسته و از همین رو تاکید کرده است که برای تامین امنیت در افغانستان، باید مراکز القاعده و طالبان در پاکستان هدف قرار گیرند.

این روزنامه نوشته که اخیرا سران غربی، موضعگیری خود را نسبت به پاکستان تغییر داده و بر نیاز مبارزه صادقانه پاکستان علیه تندروان اسلامگرا تاکید کرده اند.

آرمان ملی نوشته است که با توجه به فشارهای جهان و واقعیت های موجود، حالا زمان آن رسیده است که پاکستان از دو مسئله – حمایت از طالبان و یا مبارزه با آنها – یکی را انتخاب کرده و موضع خود را در این زمینه روشن کند.

آرمان ملی همچنین خواستار موضعگیری جدی آمریکا در رابطه به فعالیت تندروان در پاکستان شده است.

روزنامه دولتی اصلاح نیز به نیاز مبارزه با شورشیان مسلح در پاکستان تاکید کرده و نوشته که اگر جنگ علیه تروریسم به بیرون از مرزهای افغانستان گسترش داده نشود، ادامه جنگ تنها در داخل افغانستان، فایده ای نخواهد داشت.

انیس، دیگر روزنامه دولتی چاپ کابل امیدواری کرده است که انتخابات پارلمانی افغانستان، در شفافیت کامل برگزار شود.

این روزنامه نوشته که یکی از تفاوت های اصلی انتخابات پیش رو، با انتخاباتهای گذشته این است که اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، این بار مکلف نیستند تا از کارکردهای خود به "خارجی ها" گزارش بدهند.

انیس نوشته که دادن اختیارات این کمیسیون به افغانها، گام مثبتی برای افغانی کردن انتخابات است.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته است که اخیرا اظهاراتی در مورد احتمال "تجزیه" افغانستان از سوی دپلماتهای غربی مطرح می شود.

این روزنامه نسبت به ادامه این روند ابراز نگرانی کرده و نوشته است که هرگاه کشورهای غربی در نظر داشته باشند تا سیاستی را در کشورهای مثل افغانستان اجرا کنند، اول تلاش می کنند آن را از مجراهای غیرمستقیم به گوش مردم برسانند تا واکنشها نسبت به آن را برای خود معلوم کنند.

سرنوشت ابراز نگرانی کرده که مبادا طرح تجزیه افغانستان، اخیرا به سیاست آمریکا و بریتانیا تبدیل شده باشد.

مطالب مرتبط