حامد کرزی به ایران سفر می کند

حامد کرزی
Image caption تاریخ مشخص سفر آقای کرزی به ایران اعلام نشده است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که حامد کرزی ظرف روزهای آینده از ایران دیدن می کند.

هدف از این سفر، شرکت در نشست سه جانبه رئیسان جمهور افغانستان، تاجیکستان و ایران و همچنین مذاکره در باره روابط این کشورها اعلام شده است.

سیامک هروی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، با اعلام این خبر گفته است که روابط تجاری میان سه کشور فارسی زبان، چگونگی مبارزه با مواد مخدر و همکاری های منطقه ای در این راستا و وضعیت پناهجویان افغان در ایران مسایل اصلی مورد بحث در جریان سفر آقای کرزی به ایران خواهد بود.

تاریخ مشخص این سفر به دلایل امنیتی در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید مبارزه مشترک با مواد مخدر، از مسایل مهمی است که در دیدار روسای جمهور سه کشور مطرح خواهد شد.

افغانستان از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر در سطح جهان شمرده می شود.

ناظران می گویند برای جلوگیری از انتقال غیرقانونی مواد مخدر افغانستان به بازارهای مصرف در نقاط مختلف جهان، به مبارزه مشترک در سطح منطقه و جهان نیاز است.

انتظار می رود در دیدار روسای جمهور افغانستان، تاجیکستان و ایران موضوع ایجاد میکانیسمی برای مبارزه موثر با قاچاق مواد مخدر در منطقه مورد بحث قرار گیرد.

مسئله دیگری که دولت افغانستان انتظار دارد در مورد آن به توافقاتی با طرف ایرانی برسد وضعیت پناهجویان افغان است که در گذشته، گزارش هایی از بدرفتاری حکومت ایران با آنها انتشار یافته است.

مقامات افغان می گویند آقای کرزی در نظر دارد طرح مشخصی را در رابطه به پناهجویان افغان در ایران به مقامات ایرانی ارایه کند.

جزییات این طرح در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید "حکومت افغانستان در مورد پناهجویان افغان در ایران، راهکار مشخصی را به مقامات ایرانی پیشنهاد خواهد کرد و براساس آن، به وضعیت پناهجویان افغان توجه صورت خواهد گرفت."

همچنین مقامات افغان می گویند وضعیت زندانیان افغان در ایران و پیشنهاد تحویل آنها به دولت افغانستان نیز یکی دیگر از موضوع های مورد گفتگوها بین مقامات دو کشور خواهد بود.