رهنمود های جدید در جنگ ضد شورش در افغانستان

مهمان خوب باشید.

سخت بجنگید.

و بر فساد سخت بگیرید.

نکته های فوق عمده ترین نکات رهنمود های جدید ضد شورش است که جنرال دیوید پترائوس فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان اخیرا به منظور افزایش حمایت مردم افغانستان از این نیروها تصویب و منتشر کرده است.

تامین امنیت در افغانستان از اولین ماده های این رهمنود است و در آن تاکید شده که پیروزی ناتو در صورتی ممکن است که نیروهای آن اعتماد مردم این کشور را به دست بیاورند.

در رهنمود جدید ناتو تاکید شده است که سربازان ناتو باید در انجام ماموریت نظامی خود با نیروهای امنیتی افغان همکاری کامل داشته باشند و مخالفان را با حفظ احترام و رعایت کامل فرهنگ و عنعنات مردم این کشور بیرحمانه تعقیب کنند.

گفته می شود که انتشار این رهمنود ها تلاشی است برای به دست آوردن اعتماد و حمایت مردم افغانستان از ماموریت این نیروها.

چند روز پیش رهبر طالبان هم با پخش یک دستورالعمل تازه برای طرفداران خود، بر جلوگیری از تلفات غیر نظامی در درگیری ها تاکید کرد.

اما با وجود این تلاش ها، غیر نظامیان در افغانستان در درگیری های هردو طرف کشته و یا زخمی می شوند.

شما این رهمنود نیروهای ناتو را تا چه حد مهم می دانید؟ به نظر شما، آیا این رهمنودها در هنگام انجام ماموریت رعایت خواهد شد؟و آیا با انتشار آن حمایت مردم از ماموریت نیروهای ناتو افزایش خواهد یافت؟

در برنامه صدای شما این هفته همین موضوع را بررسی می کنیم.

نظر یات و سوالات خود را می توانید روز پنجشنبه در جریان پخش برنامه صدای شما با تماس به شماره 00442078360331 با ما درمیان بگذارید.

با ارسال اس ام اس یا پیامک به شماره 00447786208888 هم می توانید سوال و نظر خود را مطرح کنید.

یا به این نشانی به ما ایمیل بفرستید: dari@bbc.co.uk