نشریات کابل: پنجشنبه 14 اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل، به اظهارات اخیر رئیس جمهوری پاکستان در مورد مبارزه علیه طالبان در افغانستان واکنش نشان داده و همزمان، به چگونگی عملیات ناتو در افغانستان، توانایی این کشور در مبارزه با فساد اداری و روابط افغانستان با همسایه هایش نیز توجه کرده اند.

روزنامه هشت صبح، از سخنان آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان که از شکست نیروهای ناتو در برابر طالبان حرف زده، به شدت انتقاد کرده است.

نویسنده هشت صبح نوشته که رئیس جمهوری پاکستان، با این اظهارات عملا در نقش "رئیس ستاد تبلیغات طالبان" قرار گرفته و تلاش کرده ذهنیت ها را در اروپا در مورد چگونگی مبارزه با طالبان در افغانستان تغییر دهد.

این روزنامه نوشته که آقای زرداری، به جای "تشویق لشکر خونریز طالبان" بهتر است به فکر هزاران شهروند کشور خود باشد که از اثر سیلابهای اخیر آسیب دیده و به شدت به کمک های انسانی نیاز دارند.

روزنامه چراغ نیز به همین موضوع پرداخته و اظهارات رئیس جمهوری پاکستان را "گفته های دشمنانه علیه منافع و مصالح ملی افغانستان و تشویق کننده تروریستها" توصیف کرده است.

این روزنامه اظهارات مقامات پاکستانی را که خود را "قربانی تروریسم" می خوانند به چالش کشیده و نوشته که آنچه پاکستان امروز می بیند، در نتیجه کارها و سیاست های این کشور است که در سالهای اخیر دنبال کرده است.

چراغ ادعا کرده که پاکستان امروز از سوی گروه ها و افرادی مورد حمله قرار می گیرد که خود پاکستان در ایجاد و تمویل آنها سهم داشته است.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که رئیس جمهوری پاکستان، با ابراز این مسئله که جامعه جهانی در برابر طالبان شکست می خورند "نیت خود را در برابر مردم افغانستان نشان داد."

نویسنده آرمان ملی نوشته که آقای زرداری از سوی دیگر با اظهار این مسئله تلاش کرد به جامعه جهانی و بریتانیا بفهماند که کلید مشکلات منطقه و افغانستان در دست پاکستان است.

روزنامه راه نجات به بهانه سفر قریب الوقوع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به ایران، به روابط افغانستان و ایران پرداخته و نوشته که تحکیم روابط میان این دو کشور، به نفع ثبات در منطقه است.

این روزنامه همچنین از اقدامات افغانستان برای تقویت روابط با تاجکستان استقبال کرده و نوشته که مشترکات زبانی و فرهنگی میان این سه کشور، می تواند در تحکیم روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آنها موثر باشد.

روزنامه سروش ملت در سرمقاله خود دستورالعمل جدید نیروهای ناتو در افغانستان را بررسی کرده که در آن به جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تاکید شده است.

این روزنامه نوشته که بدون بدست آوردن اعتماد مردم افغانستان، نیروهای خارجی هرگز در مبارزه علیه طالبان در افغانستان پیروز نخواهند شد.

نویسنده سروش ملت افزوده که نارضایتی مردم افغانستان نسبت به نیروهای خارجی، آنها را به سوی طالبان جلب می کند و گروه طالبان نیز، به نوشته روزنامه، از این فرصت به عنوان ابزارهای تبلیغاتی خود علیه نیروهای خارجی استفاده می کند.

روزنامه سرنوشت با توجه به گزارش اخیر نهاد خیریه آکسفام که در آن نسبت به توانایی دولت افغانستان در اجرای برنامه های توسعه ای ابراز تردید شده، واکنش نشان داده است.

این روزنامه نوشته که اگر افغانستان توانایی لازم برای مبارزه با فساد و تامین امنیت را تا هنوز پیدا نکرده، جامعه جهانی و متحدان بین المللی این کشور تا حد زیادی در آن تقصیر دارند.

سرنوشت نوشته که جامعه جهانی آنگونه که لازم است تا حالا با افغانستان در زمینه مبارزه با فساد اداری همکاری نکرده است.

مطالب مرتبط