اجلاس سران سه کشور فارسی زبان در تهران آغاز شد

حامد کرزی
Image caption قرار است آقای کرزی با آیت الله خامنه ای نیز دیدار کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گفت و گوهای خود را در مجموعه سعدآباد تهران آغاز کردند.

در جریان این نشست، قرار است آقای کرزی در مورد راه های تقویت روابط کشورش با همسایه ها و تحکیم روابط افغانستان به ویژه با ایران و تاجکستان سخنرانی کند.

در اعلامیه ای که از سوی ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است که آقای کرزی در سفر یک روزه اش به تهران، در چهارمین اجلاس سه جانبه کشورهای افغانستان، ایران و تاجکستان شرکت و سخنرانی می کند و همچنین علاوه بر دیدار با محمود احمدی نژاد و امامعلی رحمان، رئیسان جمهور ایران و تاجکستان با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ملاقات خواهد کرد.

اعلامیه افزوده است: "رئیس جمهور، در دیدارش با سران کشورهای ایران و تاجکستان، در مورد عزم افغانستان برای گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه، به خصوص ایران و تاجکستان تاکید خواهد کرد."

پیش از این، دفتر آقای کرزی گفته بود که چگونگی مبارزه با مواد مخدر در منطقه و وضعیت پناهجویان افغان در ایران، از مسایل اصلی مورد بحث آقای کرزی در این سفر خواهد بود.

افغانستان از بزرگترین تولید کنندگان مواد مخدر در سطح جهان شمرده می شود.

ناظران می گویند برای جلوگیری از انتقال غیرقانونی مواد مخدر افغانستان به بازارهای مصرف در نقاط مختلف جهان، به مبارزه مشترک در سطح منطقه و جهان نیاز است.

انتظار می رود در دیدار روسای جمهور افغانستان، تاجیکستان و ایران موضوع ایجاد مکانیسمی برای مبارزه موثر با قاچاق مواد مخدر در منطقه مورد بحث قرار گیرد.

مسئله دیگری که دولت افغانستان انتظار دارد در مورد آن به توافقاتی با طرف ایرانی برسد وضعیت پناهجویان افغان است که در گذشته، گزارش هایی از بدرفتاری حکومت ایران با آنها انتشار یافته است.

مقامات افغان می گویند آقای کرزی در نظر دارد طرح مشخصی را در رابطه به پناهجویان افغان در ایران به مقامات ایرانی ارایه کند.

جزییات این طرح در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید "حکومت افغانستان در مورد پناهجویان افغان در ایران، راهکار مشخصی را به مقامات ایرانی پیشنهاد خواهد کرد و براساس آن، به وضعیت پناهجویان افغان توجه صورت خواهد گرفت."

همچنین مقامات افغان می گویند وضعیت زندانیان افغان در ایران و پیشنهاد تحویل آنها به دولت افغانستان یکی دیگر از موضوع های مورد بحث بین مقامات دو کشور خواهد بود.

مطالب مرتبط