توافق ایران، افغانستان و تاجیکستان در مورد تسهیل رفت و آمد

Image caption قرار است پنجمین نشست سران سه کشور سال آینده میلادی در کابل برگزار شود

چهارمین اجلاس رهبران سه کشور افغانستان، ایران و تاجیکستان با صدور بیانیه مشترک در تهران پایان یافت.

تاکید بر همکاری های بیشتر اقتصادی، آسانتر کردن آمد و شد میان ساکنان سه کشور و برگزاری اجلاس بعدی در کابل از مهم ترین نکات مورد توافق در این اجلاس اعلام شده است.

اعلامیه مشترک تهران که در پایان این اجلاس منشر شده چهارده ماده دارد که بیشتر آن تشریفاتی است، مانند قدردانی روسای جمهوری تاجیکستان و افغانستان از میزبانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران.

براساس آنچه در این بیانیه آمده، رهبران سه کشور تاکید کرده اند که به منظور تقویت روابط فرهنگی و شناخت بیشتر مردمان این کشورها از همدیگر، تسهیلات بیشتری برای تردد قانونمند شهروندان این سه کشور فراهم نمایند.

تاکید بر احداث راه آهنی که تاجیکستان را از طریق شمال افغانستان به ایران وصل کند از دیگر نکات این بیانیه مشترک است.

همچنین رهبران سه کشور توافق کردند که امور ترانزیتی سه جانبه، مورد بازبینی کارشناسانه قرار گیرد و تاجیکستان پیش نویس توافقنامه ای را در این مورد آماده کند و آن را در اختیار دو کشور دیگر قرار دهد.

انتقال برق از تاجیکستان به ایران از طریق افغانستان، استفاده از فیبر نوری میان سه کشور، گسترش همکاری های عملی، فرهنگی و آموزشی میان سه کشور، از دیگر مواردی این بیانیه مشترک است.

در این اعلامیه همچنین آمده است که هر سه رهبر یکبار دیگر "به نقش سازنده یک شبکه تلویزیونی مشترک تاکید کردند و مسئولان سه کشور را موظف کردند تا روند تاسیس این تلویزیون را تسریع بخشند."

تاسیس یک شبکه تلویزیون مشترک توسط سه کشور فارسی زبان، در نخستین دیدار سه رئیس جمهوری در سال های گذشته مطرح شد.

سه رئیس جمهوری قرار است در سال آینده میلادی پنجمین اجلاس مشترک را در کابل برگزار کنند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در آستانه سفر حامد کرزی به تهران با انتشار اعلامیه اعلام کرده بود که آقای کرزی طرح مشخصی را برای حل مشکلات مهاجران افغان در ایران با خود دارد و آن را در اجلاسه سه جانبه مطرح خواهد کرد.

اما در اعلامیه پایانی این اجلاس اشاره ای به مشکلات مهاجران افغان در ایران و چگونگی حل آن نشده است.

در ماه های گذشته انتشار خبرهایی مبنی بر اعدام شماری از افغان ها در ایران، به برگزاری تظاهرات علیه حکومت ایران در شهرهای مختلف افغانستان انجامید و بر روابط دو کشور تاثیر گذاشت.

مطالب مرتبط