روزنامه های کابل: شنبه ۱۶ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل به موضوع های مختلف، از جمله چهارمین اجلاس سران سه کشور فارسی زبان افغانستان، ایران و تاجیکستان پرداخته اند.

چراغ با اشاره به پایان چهارمین اجلاس این سه کشور در تهران نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از این اجلاس با "دست خالی و وعده های واهی" به خانه بر می گردد.

این اجلاس روز پنجشنبه، ۱۴ اسد/مرداد با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برگزار شد.

به باور چراغ، دستاوردهای این اجلاس به دلیل بالا بودن توانایی های ایران، بیشتر نصیب این کشور می شود و کشورهای افغانستان و تاجیکستان بهره چندانی از آن نخواهد برد. روزنامه بیانیه پایانی این اجلاس را "تکراری" خوانده است.

تاکید بر حسن همجواری، گسترش همکاری ها به ویژه در زمینه های اقتصادی، از جمله اتصال سه کشور به وسیله راه آهن، مبارزه با تروریسم و تامین امنیت منطقه ای و تلاش برای ایجاد جهان عاری از سلاح هسته ای، از موضوع های مطرح شده در این بیانیه است.

به نظر چراغ، طرح موضوع ایجاد جهان عاری از سلاح هسته و به ویژه خاور میانه بدون سلاح هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، "به فرمایش ایران" وارد بیانیه شده و کشورهای افغانستان و تاجیکستان با این موضوع "ناآشنا" هستند.

روزنامه افغان جرگه چگونگی برخورد دولت ایران با پناهجویان افغان در ایران، به ویژه زندانیان افغان در ایران را از موضوع هایی دانسته که باید مورد بحث سران ایران و افغانستان قرار می گرفت.

به نظر نویسنده، دولت ایران در شرایطی که افغانستان با جنگ و ناامنی رو به رو است، به عوض مدارا با مهاجران افغان در ایران، با آنها با "خشونت" برخورد می کند. روزنامه تاکید کرده که ایران باید در باره برخورد خود با مهاجران "تجدید نظر" کند.

افغان جرگه تاکید کرده است که دولت ایران باید با توجه به مشترکان فرهنگی، دینی و جغرافیایی میان دو کشور، نگذارد که مناسبات میان دو کشور به حدی به "تیرگی" گراید که "دشمنان دو کشور از آن بهره گیری کنند".

ماندگار در سرمقاله خود با اشاره به مبارزات انتخاباتی در افغانستان تاکید کرده است که امیدواری ها باید برجسته شود. نویسنده افزوده که اعتماد مردم با تقلبی که در دومین انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، از دست رفت، ولی حالا اعتماد مردم به انتخابات بازگشته است.

سرمقاله نویس ماندگار نوشته که دلیل بازگشت اعتماد مردم به سلامت انتخابات مجلس، سوگند مسئولان کمیسیون انتخابات به عدم مداخله در آرای مردم و پابندی به اصول قانون است. ماندگار به این نظر است که این سوگند، مردم را امیدوار کرده و آنها بی درنگ در انتخابات شرکت خواهند کرد.

به نظر ماندگار، شرکت گسترده مردم باعث کاهش احتمال جعل و تقلب در انتخابات خواهد شد و بر عکس میزان پایین شرکت مردم در انتخابات زمینه را برای تقلب بیشتر فراهم می کند.

باختر مبارزه با فساد را "سنگین ترین ماموریت حکومت" دانسته و افزوده که قرار است که دولت افغانستان در این مبارزه خود را پاک کند و به نقایص "شرم آور" خود رسیدگی کند.

روزنامه "عکس العمل مقامات نزدیک به رئیس جمهوری" در برابر بازداشت یکی از مشاوران حامد کرزی به اتهام رشوه ستانی را نشانه ای از تلاش "دست های بسیار قوی" برای ایجاد مانع در برابر مبارزه با فساد دانسته است.

باختر افزوده که "عده ای" تلاش دارند در کار اداره مبارزه با جرایم سنگین محدودیت وضع کنند و نگذارند که این اداره به هر جایی "سرکشی" کند و باید "حد و حدود خود را بشناسد".

باختر اما افزوده که در اطراف رئیس جمهوری افرادی هستند که پاکند و حامی مبارزه با فساد، ولی باید ثابت شود که این افراد آن قدر قوی هستند که بتوانند تلاشها برای ایجاد مانع در برابر مبارزه با فساد را خنثی کنند.

باختر در ادامه سرمقاله خود نوشته که اگر حامیان مبارزه با فساد بتوانند از "هجوم مشورت های غلط به رئیس جمهوری" جلوگیری کنند، افغانستان از "آفت فلج کننده" فساد نجات خواهد یافت و این کشور از رویارویی با جامعه بین المللی هم به دور خواهد ماند.