کابل برای مذاکره با طالبان از ملاها کمک خواست

طالبان (عکس از آرشیو)
Image caption مقامات افغان باور دارند که ملاها می توانند نقش مهمی را در مذاکره با طالبان بازی کنند

حکومت افغانستان دهها نفر از ملاها و "چهره های با نفوذ مذهبی" را از مناطق مختلف این کشور به کابل فراخوانده تا با آنها در مورد چگونگی مذاکره با طالبان مشورت کند.

مقامات افغان در کابل بر این باورند که ملاها به دلیل "نفوذی که در بین مردم و طالبان دارند" قادر خواهند بود به حکومت این کشور در زمینه فراهم آوردن شرایط مذاکره با طالبان کمک کنند.

این دومین برنامه از این نوع است که به ابتکار حکومت افغانستان در کابل برگزار می شود. پیش از این، صدها نفر از بزرگان قومی افغانستان در کابل جمع شده و راه های مصالحه و آشتی با طالبان را بررسی کردند.

نتیجه کار این اجلاس بزرگ، ارایه پیشنهادات مشخصی به دولت افغانستان، از جمله رهایی زندانیان طالبان و حذف نامهای سران این گروه از فهرست سیاه و تحریم های سازمان ملل متحد بود.

این دو پیشنهاد پس از برگزاری اجلاس مشورتی صلح کابل، با جدیت از سوی حکومت افغانستان دنبال شده و تا کنون در چندین مورد، زندانیان متهم به همکاری با طالبان از زندانها آزاد شده و چندین نفر از سران طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد حذف شده اند.

اما گروه طالبان کماکان خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان عمده ترین پیش شرط خود برای مذاکره با دولت افغانستان مطرح می کنند.

'پسران ملاها'

حالا حکومت افغانستان که حدود سیصد نفر از ملاها را به کابل خوانده، به این باور است که این افراد قادر خواهند بود با تبلیغ در مساجد، بخشی از گروه طالبان را که از جنگ خسته شده اند، به مذاکره و مصالحه با دولت افغانستان تشویق کنند.

شماری از ملاهایی که به کابل آمده اند، ارتباط خود را با طالبان رد نمی کنند و تاکید دارند که موجودیت این ارتباط، به آنها در راستای تامین صلح کمک خواهد کرد.

مولوی مختار احمد حقانی، از شرکت کنندگان این اجلاس که از ولایت هلمند به کابل آمده، می گوید: "بیشتر طالبان شاگردان ما هستند یا پسران ملاها هستند. اما یک بخش دیگر آنها مقامات سابق رژیم طالبان هستند که در پاکستان بسر می برند و با القاعده ارتباط دارند. بخش سومی، طالبانی هستند که به دلایل مختلف از حکومت ناراضی شده اند."

او می افزاید: "حالا امکان دارد که ملاها با این دو طبقه از طالبان گفتگو کنند. اما آنها خواهان تضمین هستند و می گویند که اگر سلاح خود را بگذاریم به زندان خواهیم رفت. باید یک مرجع با اعتبار، مثل شورای امنیت به آنها تضمین بدهد."

اما شماری از شرکت کنندگان این اجلاس، تاکید کردند که برای تامین صلح در افغانستان، نیاز است تا اصلاحاتی در دولت افغانستان نیز ایجاد شود.

برخی از این ملاها، به گسترش فساد اداری در دولت به عنوان یکی از عوامل نا امنی اشاره کردند، و برخی دیگر تاکید داشتند که موجودیت "فساد اخلاقی و گسترش سایر اعمال خلاف شریعت" باعث نارضایتی طالبان شده است.

مطالب مرتبط