سه سرباز ناتو کشته و دو فرمانده طالبان بازداشت شدند

Image caption سربازان ناتو در افغانستان- عکس آرشیوی

نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان از کشته شدن سه سرباز خود و بازداشت چندین شورشی، از جمله دو فرمانده آنان در این کشور خبر داده است.

ناتو گفته است که دو تن از این سربازان در پی حمله شورشیان مسلح در جنوب افغانستان کشته شدند و سرباز سومی در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای جان خود را از داده است.

ناتو هویت این سربازان و همچنین محل دقیق حوادثی که این سربازان در آن کشته شدند را مشخص نکرده است.

بر اساس اعلامیه ناتو، این سربازان روز شنبه، ۱۶ اسد/مرداد، کشته شدند.

از سوی دیگر پیمان ناتو از بازداشت دو فرمانده طالبان در ولایت های لوگر و هلمند، در جنوب افغانستان خبر داده است.

فرمانده نخست که به عنوان "فرمانده ارشد" طالبان یاد شده، در ولایت دستگیر شده و ناتو گفته که او در سازماندهی حملات مسلحانه علیه مقامهای دولتی و نیروهای بین المللی دست داشته است.

فرمانده دومی که مسئول فعالیت های نظامی طالبان در ولسوالی، شهرستان گرمسیر ولایت هلمند بوده، روز شنبه دستگیر شده است.

ناتو نام هیچ یک از این دو فرمانده طالبان را در خبرنامه های خود ذکر نکرده است.

ناتو همچنین از دستگیری چندین شورشی دیگر در ولایت های پکتیا، خوست و قندهار خبر داد. این افراد وابسته به گروه طالبان و شبکه حقانی بوده اند.

تعداد افراد دستگیر شده مشخص نشده و گفته شده که یکی از این افراد در ساخت و کارگذاری بمب های کنار جاده ای دست داشته است. این فرد وابسته به شبکه حقانی بوده و به گونه گسترده ای در این زمینه فعالیت داشته است.

خبر بازداشت این شورشیان در حالی منتشر می شود که نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان در روزهای اخیر از دستگیری دسته های متعدد طالبان و دیگر گروه های شورشی در این کشور خبر می دهد.

پیش از این دولت افغانستان تلاش کرد تا شورشیان بازداشت شده را، که گفته شده اسناد و شواهد کافی در باره آنها وجود نداشته، آزاد کند.

بر اساس گفته مقامهای دولت افغانستان، تا کنون بیش از صد تن از زندانیان وابسته به گروه های شورشی از بازداشتگاههای این کشور آزاد شده اند و این روند همچنان ادامه دارد.

مقامهای اداره زندانها در وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان گفته اند که زندانیان وابسته به گروه های شورشی حدود ۲۰ درصد از ۱۵ هزار زندانی در سراسر افغانستان را تشکیل می دهند.

کشته شدن دو مامور پلیس در ولایت هرات

در پی انفجار انتحاری در ولایت هرات، در غرب افغانستان دو مامور پلیس کشته و پنج تن دیگر، از جمله یک غیرنظامی زخمی شده اند.

ژنرال اکرام الدین یاور، فرمانده پلیس حوزه غرب افغانستان گفته است که هدف بمبگذار کشتن او بوده، اما به او آسیبی نرسیده است.

آقای یاور گفت که این انفجار در ولسوالی گذره هرات در شاهراه هرات-قندهار روی داد.

افراد کشته شده شامل یک مامور پلیس زن و یک مامور پلیس مرد بوده و زخمی های این حادثه شامل چهار مامور پلیس و یک غیرنظامی بوده است.

مطالب مرتبط