به روز شده:  11:18 گرينويچ - دوشنبه 09 اوت 2010 - 18 مرداد 1389

سیاست افغانستان

تظاهرات هواداران یک عضو مجلس افغانستان علیه سفارت ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هواداران یک عضو پارلمان افغانستان در کابل علیه آن چه که آنها تلاش ایران برای لغو نامزدی این عضو مجلس می خوانند، تظاهرات کردند.

اقدامات این عضو مجلس نمایندگان افغانستان که نجیب الله کابلی نام دارد و سخنان او علیه دولت ایران پیش از این در مواردی خبرساز بوده است.

آقای کابلی مالک شبکه خصوصی "امروز" است که به مخالفت با ایران شهرت دارد و پیش از این هم چند تظاهرات را علیه ایران در کابل سازماندهی کرده بود.

سفارت ایران در کابل هنوز در باره ادعاهای آقای کابلی اظهار نظری نکرده است

اخیرا پخش برنامه های شبکه تلویزیونی امروز به اتهام دامن زدن به اختلافات مذهبی و تلاش برای بر هم زدن وحدت ملی افغانستان به دستور شورای وزیران این کشور متوقف شد.

نجیب الله کابلی به بی بی سی گفت که سفیر ایران تلاش کرده است که نام او از فهرست نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان حذف شود.

او گفت: "قبلا سفارت ایران علیه من به کمیسیون شکایات انتخاباتی شکایت کرده بود برای این که (نامزدی) من در انتخابات پارلمانی حذف شود."

آقای کابلی گفت که تظاهرکنندگان "نفرت" خود را نسبت "مداخله" سفیر ایران در امور انتخابات پارلمانی افغانستان نشان دادند.

تظاهرکنندگان که شمار آنها به حدود دویست نفر می رسید، علیه دولت ایران و مقامهای ارشد این کشور شعار دادند و آنها را متهم به مداخله در امور داخلی افغانستان کردند.

تظاهرات علیه ایران در کابل، آرشیو

آقای کابلی در گذشته هم تظاهراتی را علیه دولت ایران سازماندهی کرده بود

نجیب الله کابلی، که می گوید تظاهرکنندگان هواداران او بوده اند، نسخه ای از نامه کمیسیون شکایات انتخاباتی را به خبرنگاران نشان داد که حاکی از شکایت سفارت ایران از او بوده است.

اما احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی این موضوع را رد کرده که سفیر ایران یا دیگر دیپلمات های ایرانی شکایتی را علیه این عضو مجلس افغانستان با کمیسیون شکایات انتخاباتی مطرح کرده باشند.

آقای رفعت در گفتگویی با بی بی سی افزود: "کمیسیون شکایات انتخاباتی نهادی است که از سوی هر نهاد و دولتی شکایت نامه به آن فرستاده می شود."

او در پاسخ به اینکه آیا سفارت ایران شکایت نامه کتبی علیه نجیب الله کابلی به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاده است یا نه، پاسخ واضحی نداد، اما گفت: "ما مرجعی هستیم که هر کسی که شکایت درج کند، ما شکایتش را به عنوان محرمیت حفظ می کنیم، اما اگر کس دیگری بخواهد آن را افشا کند، هیچ ربطی به ما ندارد."

زمانی که شبکه تلویزیونی "امروز" به دستور شورای وزیران افغانستان تعطیل شد، آقای کابلی این دستور را ناشی از "فشارهای ایران" بر دولت افغانستان دانسته بود.

هنوز سفارت ایران به هیچ یک از ادعاهای نجیب الله کابلی و تظاهرکنندگان واکنشی نشان نداده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.