به روز شده:  08:41 گرينويچ - سه شنبه 10 اوت 2010 - 19 مرداد 1389

امنیت افغانستان

سازمان ملل: تلفات غیرنظامیان افغان افزایش یافته است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد می گوید، تعداد غیرنظامیانی که در اثر خشونتهای افغانستان کشته و یا زخمی شده اند، تا سی و یک درصد بیشتر شده است.

این افزایش در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل متحد، تلفات غیرنظامیان ناشی از عملیات های ناتو، رو به کاهش بوده است.

گزارش سازمان ملل متحد که شش ماه اخیر را بررسی کرده، نشان می دهد که در شش ماه اول سال 2010، بیش از یک هزار و دوصد غیرنظامی کشته و یک هزار و نهصد و نود هفت نفر دیگر زخمی شده اند.

براساس این گزارش، گروه طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت افغانستان، مسئول هفتاد و شش درصد این تلفات هستند که در مقایسه با سال گذشته، پنجاه و سه درصد افزایش را نشان می دهد.

انتشار این گزارش در حالی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد امنیت افغانستان ظرف ماههای اخیر رو به افزایش بوده است.

دامنه نا امنی ها به مناطقی که قبلا از امنیت بهتری برخوردار بوده اند، کشیده است و ظرف یک ماه اخیر، نخستین حمله به کاروان نظامی ناتو در ولایت بامیان صورت گرفت و پس از آن نیز مردان مسلح، گروهی از پزشکان خارجی را در ولایت بدخشان از پا درآوردند.

آماری که سازمان ملل متحد ارایه می دهد، افزایش قابل ملاحظه ای را در تلفات کودکان افغان نشان داده است.

یک کودک افغان در اثر انفجار زخمی شده

گزارش می گوید، تلفات کودکان افغان پنجاه و پنج درصد بلند رفته است

براساس این گزارش، در شش ماه اول سال 2010، تعداد کودکانی که در اثر خشونتهای افغانستان کشته و یا زخمی شدند، در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته، پنجاه و پنج درصد بلند رفته است که از این جمله، یکصد و هفتاد و شش کودک کشته و سه صد و هشتاد و نه کودک دیگر زخمی شده اند.

گزارش سازمان ملل متحد می گوید که بیشتر این تلفات، ناشی از حملات شورشیان مسلح و یا انفجار بمبهای کنار جاده ای بوده است.

گزارش همچنین گفته است که نیروهای افغان و ناتو، مسئول دوازده درصد تلفات غیرنظامیان بوده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان همواره هشدار داده است که بروز تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای ناتو، باعث افزایش خشونت در کشورش شده است.

اما اخیرا برخی از نهادهای حقوق بشری انتقاد کردند که نسبت به تلفاتی که در اثر حملات طالبان به غیرنظامیان وارد می شود، اعتراضهای گسترده ای در سطح حکومت و نهادهای غیردولتی صورت نمی گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.