به روز شده:  12:41 گرينويچ - سه شنبه 10 اوت 2010 - 19 مرداد 1389

جامعه افغانستان

'زندگی زیباست' برنامه فرهاد دریا برای جوانان افغان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در افغانستان تلاشهای گوناگونی برای آوردن صلح جریان دارد؛ از برنامه دولت برای مذاکره با طالبان گرفته تا تلاش نهادهای مدنی در این زمینه.

اما فرهاد دریا، آوازخوان مشهور افغانستان برنامه تازه ای را با هدف برقراری آرامش در کشورش آغاز کرده و می گوید که هدف اصلی او در این برنامه، جوانان افغان است.

فرهاد در یا می گوید اجرای این برنامه چند ماه به طول خواهد انجامید و هزینه اجرای این برنامه را چند تن از دوستان شخصی او کمک کرده اند.

فرهاد دریا باور دارد که با اجرای برنامه "زندگی زیباست" جوانان را دور هم جمع کرده و آنها را نسبت به آینده بهتر امیدوار خواهد کرد.

فرهاد دریا می گوید، نا امیدی نسبت به آینده، مشکل اصلی جوانان افغان است.

او می گوید در این برنامه به تمامی ولایات افغانستان سفر خواهد کرد: "من در سفر 'زندگی زیباست' برای جوانان نان وعده نمی دهم، کار وعده نمی دهم، پول هم وعده نمی دهم... بلکه تلاش می کنم تا با کمک خود جوانان، در تنور سینه های افسرده شان، آتش امید برای فردای بهتر را روشن کنم."

او می گوید: "احساس می کنم که روزی فرا رسیده که زبانها را عوض کنیم، صداها را عوض کنیم، ارزشها را عوض کنیم، فکرها را عوض کنیم و بالاخره زندگی و افغانستان را عوض کنیم."

'پل ارتباط'

فرهاد دریا می گوید، در این برنامه به ولایات و مناطق مختلف افغانستان سفر کرده و با اجرای آهنگها "رنگها را به زندگی جوانان بازگرداند."

او همچنین گفت که برنامه "زندگی زیباست" تنها در اجرای کنسرت باقی نمانده و او تلاش خواهد کرد تا مشکلات و خواسته های جوانان را به گوش مسئولان امور برساند.

او می گوید: "می خواهم بین دردهای جوان و خواسته های جوان و آنهایی که در مورد سرنوشت و فردای افغانستان تصمیم می گیرند، رابطه ایجاد کنم و میان آنها پل رابط شوم و صدای جوانان را بگذارم شنیده شود."

فرهاد دریا می گوید خواسته ها و مشکلات جوانان را به کمک جوانان و کسانی که او را در راه اندازی این برنامه همراهی کرده اند، دسته بندی کرده و در اختیار مسئولان دولت قرار خواهد داد.

فرهاد دریا در سالهای اخیر، تلاشهایی را برای برقراری صلح در افغانستان انجام داده است.

او در سالهای اخیر، به عنوان سفیر صلح سازمان ملل متحد برای افغانستان معرفی شده و چندین کنسرت را در افغانستان اجرا کرده است.

از مشهورترین برنامه هایی که تاکنون فرهاد دریا اجرا کرده است، برنامه "کوچه" است که برای حمایت ازکودکان خیابانی اجرا شد. فرهاد دریا می گوید با راه اندازی این برنامه توانست برای دهه تن از کودکان کارگر حمایت مستمر مالی جمع کند تا آنها بتوانند درس بخوانند.

برگزاری کنسرت در استدیوم که در زمان طالبان به محلی برای قطع دست، اجرای حکم اعدام و سنگسار تبدیل شده بود از دیگر برنامه های فرهاد دریا بود که سالها پیش اجرا شد اما هنوز هم بسیاری از مردم آنرا به خاطر دارند.

اما به نظر می رسد صلحی را که فرهاد دریا و هموطنانش به دنبالش هستند، به این زودیها و به سادگی در افغانستان برقرار نشود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.