نبرد سنگین ارتش با طالبان در شرق افغانستان

نقشه ولایت لغمان
Image caption لغمان پیش از این شاهد خشونت هایی بوده است

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ارتش این کشور شماری از شورشیان طالبان را کشته و شماری دیگر را در ولایت شرقی لغمان محاصره کرده است.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری گفت که ارتش افغانستان در نبردی با طالبان در منطقه ای موسوم به "بادپخ" در ولایت لغمان ۱۳ شورشی، از جمله یک فرمانده ارشد آنان را کشته است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که پنج تن از افراد کشته شده در این نبرد "خارجی" بوده اند.

آقای عظیمی گفت که بقیه افراد وابسته به گروه طالبان، که او شمار دقیق آنها را مشخص نکرد، به محاصره نیروهای ارتش درآمده اند.

در مقابل طالبان اما ادعا کرده اند که آنها تلفات سنگینی را به نیروهای ارتش وارد کرده اند و شماری از وسائط آنها را به آتش کشیده اند.

آقای عظیمی کشته شدن هفت سرباز و زخمی شدن ۱۴ سرباز دیگر را تایید کرد و گفت که شورشیان هفت موتر (خودرو) ارتش را به آتش کشیده اند.

او همچنین تائید کرد که شماری از سربازان ارتش اسیر شورشیان شده اند، اما او جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفت که عملیات برای بیرون راندن شورشیان در چندین ولایت ناآرام دیگر افغانستان هم ادامه دارد و در اثر این عملیات دست کم ۲۰ شورشی کشته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر بازداشت شده اند.

آقای عظیمی افزود که از ۱۵ روز پیش عملیات علیه شورشیان در ولایت های قندهار، هلمند، زابل و غزنی در جنوب و خوست، لوگر، پکتیا و ننگرهار در جنوب شرق و فراه در غرب افغانستان آغاز شده و ادامه دارد.

او که ریاست اداره امور پارلمانی وزارت دفاع را هم به عهده دارد، گفت که این عملیات بر بهبود امنیت این مناطق و به ویژه تامین امنیت در زمان برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تاثیر مثبتی خواهد داشت.

آقای عظیمی گفت: "ما در وضعیت بهتری قرار داریم و ظرفیت های ما از لحاظ کمیت و کیفیت تا دو برابر افزایش یافته است. بنا بر این ما وضعیت خود را بهتر می دانیم و مطمئنیم که می توانیم امنیت بهتری برای برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان تامین کنیم."

انتخابات پارلمانی برای انتخاب ۲۴۹ عضو مجلس نمایندگان افغانستان در روز ۲۷ سنبله (شهریور) برگزار خواهد شد.

بر اساس یک خبر دیگر، انفجار انتحاری در محلی موسوم به "تایمنی" در نزدیکی مرکز شهر کابل روی داده و مقامهای امنیتی تایید کرده اند که یک نفر در اثر آن کشته شده است.

برخی گزارش ها حاکی است که این فرد محافظ دفتری بوده است که بیشتر افراد خارجی از آن استفاده می کرده اند.

هنوز مشخص نیست که فرد بمبگذار برای حمله به چه هدف مواد منفجره ای را که با خود حمل می کرده، در آن جا منفجر کرده است

مطالب مرتبط