ایران برای بررسی اوضاع افغانستان اجلاس منطقه ای برگزار می کند

مهمانپرست
Image caption به گفته مهمانپرست هفت کشور به نشست تهران دعوت خواهند شد

ایران در نظر دارد به منظور بررسی راه های حل مسایل افغانستان یک نشست منطقه ای برگزار کند.

روز سه شنبه، 19 مرداد (10 اوت)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که این کشور در نظر دارد برای بررسی مسایل افغانستان نشستی را با حضور کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان در تهران برگزار کند.

آقای مهمانپرست، که در یک نشست خبری سخن می گفت، افزود که ایران در نظر دارد از هفت کشور منطقه برای حضور در این اجلاس دعوت به عمل آورد اما در مورد دعوت از کشورهای دیگر یا سازمان های بین المللی برای شرکت در این کنفرانس اظهار نظری نکرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد زمان برگزاری این اجلاس هم توضیحی نداد اما گفت که برگزاری آن بخشی از ادامه تلاش های ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و افراطگرایی و یافتن راه حل برای مشکلات افغانستان است.

در مورد نقش جامعه بین المللی در استقرار ثبات در افغانستان، آقای مهمانپرست گفت که اگر کشورهای دیگر مایل به کمک به این فرآیند هستند، باید از تلاش های منطقه ای برای حل و فصل بحران کنونی حمایت کنند و در صدد سنگ اندازی در برابر این تلاش ها بر نیایند.

در حال حاضر، ائتلافی از کشورهای مختلف به رهبری آمریکا در عملیات نظامی مقابله با شورشیان طالبان و حمایت از روند بازسازی این کشور شرکت دارند و کشورهای دیگری نیز به این روند کمک مالی و فنی می کنند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره بر نقش مهم ایران در حل و فصل مشکلات افغانستان تاکید نهاده اند و با حضور نظامی غرب در این کشور مخالفت ورزیده اند هر چند راه حل مشخصی نیر برای جلوگیری از تسلط مجدد گروه های افراطی در این کشور ارائه نداده اند.

Image caption مهمانپرست روابط نزدیک ایران با کشورهای منطقه را باعث 'برخی تحرکات' دانسته است

حکومت ایران هم مانند ایالات متحده مایل نیست که گروه طالبان، که از سال 1996 تا زمان سرنگونی به دست ائتلاف بین المللی در سال 2001 زمام امور افغانستان را در دست داشتند، بار دیگر بر این کشور مسلط شود.

در کنفرانس خبری روز سه شنبه، از آقای مهمانپرست در مورد تظاهرات روز دوشنبه در برابر سفارت ایران در کابل هم سئوال شد.

این تظاهرات توسط جمعی از هواداران یکی از نمایندگان مجلس افغانستان و در اعتراض به آنچه که دخالت ایران در امور انتخاباتی افغانستان می خواندند، برگزار شد.

به گفته تظاهرکنندگان، سفارت ایران در کابل با ارسال نامه ای به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان، کوشیده است مانع از تایید نامزدی این نماینده مجلس در انتخابات پارلمانی آینده شود.

این چندمین گردهمایی اعتراضی علیه ایران در برابر سفارت این کشور در کابل بود که طی آن، شعارهایی علیه رهبران و مقامات ارشد ایران داده شد.

رامین مهمانپرست روابط ایران و افغانستان را بسیار دوستانه توصیف کرد و در مورد تظاهرات در برابر سفارت ایران گفت که "به هر میزان که روابط ما با کشورها و به ویژه کشورهای همسایه توسعه بیشتری پیدا می کند، ما شاهد برخی تحرکات هستیم تا این روابط خوب را خدشه دار کند."

سخنگوی وزارت خارجه بااشاره به اجلاس اخیر رئیسان جمهوری افغانستان، ایران و تاجیکستان، افزود که "روابط نزدیک و صمیمانه و عمیق، خوشایند برخی از جریانات و کشورها نیست و آنها سعی می کنند حوادثی را به طور غیرواقعی دامن بزنند و تحریکاتی را انجام دهند تا این روابط خوب را خدشه دار کنند."

وی با اشاره به مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان گفت که دو کشور می توانند برنامه های متعددی را برای همکاری بیشتر دنبال کنند و در مورد تظاهرات اخیر کابل، اظهار داشت "این اقدامات هیچ تاثیری در روابط خوب ملت و دولت افغانستان و ایران نخواهد داشت."

مطالب مرتبط