به روز شده:  11:47 گرينويچ - جمعه 13 اوت 2010 - 22 مرداد 1389

موسیقی درمانی و نیازهای ترویج آن

در مجله این هفته بحثی داشتیم با یک دکتر روانی و یک روانشناس در باره نیازهایی که در زمینه هنردرمانی در افغانستان وجود داشته است آنها می گفتند هنردرمانی برای رفع ناراحتی ها و بیماری های روانی در کشورشان کارآیی بسیار دارد و می خواهند با رفع نیازهای ابتدایی روی به ترویج دوباره ی این شیوه ی درمانگری آورند.

از روزگاران قدیم، شفابخش بودن موسیقی لحن (شعر و ترانه و حماسه) و موسیقی صوت (صدای سازها و هر شنیدنی زیبا) مورد توجه طبیبان و دانشمندان به ویژه در یونان بوده است. اما آنچه امروزه هنردرمانی نامیده می شود، روشی از روش های مداوای بیماران روانی است که در افغانستان نیز زمانی رواج داشته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مکنونات دل آنهایی که از نابسامانی های روانی رنج می برند، گاهی در سخن گفتن شان هنگام شرح نشانه های بیماری ظاهر نمی شوند، روان درمانگر از آنها می خواهد که قلمی را بردارند و نقشی بکشند و سعی کنند در آن نقش ناگفته های خود را بیان کنند و یا هم از آنها می خواهد شعری بنویسند یا آوازی بخوانند و آهنگی بنوازند تا آن گره که در روان افتاده دیده شود و راه معالجه گشوده گردد.

گپ و گفتی با حنیف قریشی نمایشنامه نویس سرشناس بریتانیایی را نیز در پی آورده ایم که با دریافت جوایزی برای فیلمنامه لاندرت زیبای من و رمان بودای حومه نشین، به شهرت بسیار رسید، با مت ستادلین (در برنامه پنج دقیقه) در مورد اهمیت انضباط در کار نویسندگی، پرورش یافتنش در سال های 1950 در حالی که پدر و مادرش به دو نژاد متفاوت تعلق داشتند صحبت کرده و به این سوال نیز پاسخ داده است که اگر نویسنده نمی بود ممکن بود اکنون چه کاره باشد و اینکه چرا عشق را بر شهوت و هوس ترجیح می دهد.

و خبرهای فرهنگی ما هم اینها بودند:

فرهاد دریا آوازخوان و آهنگساز نام آور افغان که روی آوردنش به تجربه شیوه های نو و استفاده از شعر با حال و هواهای نو او را یک و سرگردن بلند تر نشاند، به تازگی برای اجرای برنامه ای به کشورش بازگشته که هدف این برنامه القای امید به آینده در میان جوانان هموطنش است.

ادامه بیشتر از سی سال خشونت و خون که افغانستان را در صدر خبرهای تلخ جهانی قرار می داده، آسیب های بزرگی به جامعه جوان زده و باعث بروز مواردی از سرخوردگی و ناامیدی در میان آنان شده است. فرهادریا حالا با سفر به تمامی جاهایی که می توان در آنجا جوانان را دید، از آنها می خواهد در نامه ای همه دردهای دل خود را بنویسند. با او در این باره صحبتی داشتیم.

شب دوشنبه ی گذشته، جمعی از اهالی موسیقی در لندن به یاد استاد شیدای آوازخوان و استاد هاشم استاد نوازندگی طبله مجلسی برپا کردند و به بازخوانی آهنگ های استاد شیدا پرداختند. در این مجلس استاد آصف برادر استاد هاشم هم که خود استاد طبله است نیم ساعتی به تک نوازی طبله پرداخت.

استاد هاشم 16 سال پیش از دنیا رفته و استاد غلام دستگیر شیدا در سال 1349 یعنی چهل سال پیش در کابل در گذشته است.

یوسف محمود برادر زاده ی استاد هاشم که خود آوازخوانی است و در آن شب نشینی حضور داشته در این باره می گفت:

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.