آغاز عملی برنامه گزینش مقامهای محلی افغانستان

Image caption هدف از برنامه جدید اصلاحات اداری و تقویت حکومت محلی خوانده شده است

دولت افغانستان از اجرای برنامه مرحله نخست گزینش فرمانداران شهرستانهای این کشور از طریق رقابت آزاد خبر داده است.

بر اساس این برنامه که قرار بود چهار سال پیش اجرا شود، ۳۳ ولسوال/فرماندار در ۱۲ ولایت از سوی کمیسیون اصلاحات اداری و اداره ارگانهای محلی برگزیده شوند. این ولسوالی ها عمدتا در ولایت هایی مانند هلمند، قندهار، لوگر و میدان به اجرا گذاشته می شود.

مقامهای اداره ارگانهای محلی هدف از اجرای این برنامه را اصلاحات اداری و تقویت حکومت های محلی در این کشور اعلام کرده اند.

بر اساس این طرح، قرار است تا سه سال دیگر تمامی ولسوالها و معاونان ولایات افغانستان از طریق برنامه رقابت آزاد انتخاب شوند.

جیلانی پوپل، رئیس اداره ارگان های محل در یک نشست خبری گفت که این مرحله شامل ولسوالی هایی می شود که در حال حاضر توسط سرپرست ها اداره می شوند. شرایط و معیارهای اصلی که باید یک ولسوال آن را داشته باشد، از نظر ارگانهای محلی و کمیسیون اصلاحات اداری، عبارت از داشتن حد اقل مدرک لیسانس، سه سال تجربه مدیریت و رهبری، قدرت تعامل با مردم و نداشتن پیشینه جرم است.

احمد مشاهد، رئیس کمیسیون اصلاحات اداری هم که در این نشست حضور داشت، گفت کسانی که واجد این شرایط نبودند، نتوانستند در این رقابت راه یابند.

اما در میان کسانی که در نخستین دور رقابت ها برای رسیدن به مقام ولسوالی شرکت کرد اند، افراد فاقد مدرک لیسانس و تجربه اداری نیز هستند.

شاه محمد احمدی، ولسوال ارغنداب ولایت قندهار، در جنوب افغانستان یکی از این ولسوالها است که می گوید از کلاس دوازدهم فارغ التحصیل شده و سابقه مدیریت ندارد.

آنگونه که رئیس اداره ارگان های محلی می گوید قرار است به زودی دایره مسئولیت های مقام های محلی نیز بیشتر شود.

به گفته آقای پوپل، پس از این نقش ولسوالها در ترتیب برنامه و بودجه ولسوالی، نصب و عزل ماموران ادارات محلی و نقش این ادارات در عرضه خدمات بیشتر خواهد شد.

اما ناآرامی ها در شماری زیادی از ولسوالی های افغانستان چالش عمده ای در برابر اجرای برنامه جدید ارگانهای محلی و اصلاحات اداری و طرح های عمرانی دولت شمرده می شود.

رئیس اداره ارگان های محلی می گوید، این اداره در نظر دارد برای تامین امنیت و تقویت ادارات محلی، عملیات گسترده ای را در ۸۰ ولسوالی ناامن افغانستان به راه اندازد.

هر چند پیش از این انتقادهای زیادی در باره شفافیت روند گزینش ماموران دولتی از طریق برنامه اصلاحات اداری وجود داشته است، اما کسانی که در برنامه تازه شرکت کرده اند، نسبتا راضی به نظر می رسند.

شاه محمد احمدی، ولسوال ارغنداب ولایت قندهار، در جنوب افغانستان گفت که این برنامه "بسیار شفاف" است و مشکل خاصی در آن وجود ندارد.

اما آقای احمدی که از شفافیت این روند سخن می گوید خود کسی است که براساس معیارهای مشخص شده نباید در این رقابت برنده می شد، چون او یکی از معیارها برای شرکت در این رقابت یعنی "مدرک لیسانس" است، ندارد.

مطالب مرتبط