روزنامه های کابل: شنبه، ۲۳ اسد

درگیری میان ساکنان محلی در حومه غربی شهر کابل و کوچی ها بر سر تصاحب زمین، از موضوع های اصلی مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز جمعه، ۲۲ اسد/مرداد، شماری از ساکنان محلی در نزدیک منطقه دارالامان با گروهی از کوچی ها بر سر تصاحب زمین با هم درگیر شدند، ولی با مداخله نیروهای امنیتی این درگیری پایان یافت، شماری از معترضان محلی منسوب به قوم هزاره دست به تظاهرات خشونت آمیز زدند.

هنوز آمار دقیقی از تلفات این حادثه در دست نیست اما بر اساس برخی گزارش ها در اثر این درگیری و تیراندازی هوایی پلیس، دست کم دو تن کشته و شماری دیگر زخمی شده اند.

باختر نوشته که حادثه روز جمعه کابل "رنگ و بوی" جنگ های وحشتناک گذشته در کابل را داشت و این حادثه "مثل همیشه به دلیل بی توجهی مقامهای دولتی و عدم رسیدگی به موقع به بلوایی تبدیل شد که تعدادی از خانواده ها را به گلیم غم نشاند".

به نظر روزنامه، وقوع این گونه حوادث در هر گوشه ای از کشور دردآور است، اما وقوع آن در "بیخ گوش حکومت" و در چند کیلو متری کاخ ریاست جمهوری و وزارتخانه ها "بسیار دردآور و نگران کننده" است.

باختر پرسیده که چگونه است آنانی که از کشف رازهای پنهان و اطلاعات دقیق از برنامه های دشمنان وطن سخن می گویند، از آشوبی که از مدت ها به این سو در گوشه ای از شهر کابل در حال شکل گیری بود و بالاخره منفجر شد، بی خبر مانده بودند.

نویسنده باختر افزوده است: "در این که کسانی هستند که بر درزها تبر می زنند، شکی نیست و این که عده ای از وقوع چنین اتفاقات سود سیاسی می برند، جای بحث نیست، اما همه انتظار دارند که حکومت با تمام نقایصش حد اقل آن قدر حس وطن دوستی داشته باشد که نگذارد آتش نفاق قومی در کابل شعله ور شود."

خدمتگار حادثه روز جمعه را به "اوباشان" و همچنین شماری از خارجی های مخالف آمریکا و ناتو نسبت داده است و نوشته که آنها تلاش دارند که به اختلافهای قومی دامن بزنند و جنگ علیه تروریسم را تحت الشعاع قرار دهند.

به نظر نویسنده، هر تنشی و هر حرکت مسلحانه قومی به ضعف حکومت و تقویت مخالفان مسلح دولت کمک می کند و به همین گونه زمینه اختلافات داخلی و مداخله "سازمانهای اطلاعاتی مغرض" را فراهم می کند.

خدمتگار این احتمال را هم مطرح کرده که ممکن است این حادثه ناشی از تلاش های "مافیای زمین" باشد که برای پنهان کردن موضوع تصرف زمین از سوی خود، مردم را به غصب زمین تشویق کرده باشند.

اراده شماری از رسانه ها را متهم کرده که از اصطلاحات نادرستی در مورد تنش ها میان کوچی ها و هزاره ها کار می گیرند و نویسنده حتی کمیسیون حقوق بشر افغانستان را هم متهم به داشتن دیدگاه "یک جانبه" در این مورد کرده است.

نویسنده به این نظر است که این گونه تنش ها برای هر دو طرف کوچی ها و هزاره ها زیانبار است، ولی برخی محافل سیاسی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی به اختلافات قومی دامن می زنند و از آن برای توسعه دایره نفوذ خود سود سیاسی می برند.

اراده در ادامه افزوده که امکان دارد که شماری از مقامهای بلندپایه دولتی هم در این گونه اختلافات به طور پنهانی دست داشته باشند و آنها اهداف سیاسی دارند، ولی در آتش این اختلافات تنها افراد بیگناه غیرنظامی می سوزند.

هشت صبح با اشاره به درخواست اخیر سازمان عفو بین الملل مبنی بر محاکمه طالبان به اتهام ارتکاب "جرایم جنگی" نوشته که "خیلی ممکن است که به خواسته های سازمان عفو بین الملل ترتیب اثر داده نشود، همانگونه که به خواسته های مردم افغانستان و قربانیان جنایات جنگی ترتیب اثر داده نشد."

سازمان عفو بین الملل اخیرا از دولت افغانستان خواست که از دادگاه بین المللی لاهه برای رسیدگی به اتهام جنایات جنگی علیه طالبان کمک بخواهد. این سازمان تاکید کرده است به دلیل این که افغانستان قرارداد رم مبنی بر بازداشت و محاکمه مرتکبین جنایات جنگی را امضا کرده، باید به تعهداتش عمل کند.

به نوشته هشت صبح، سازمان عفو بین الملل در حالی این درخواست را مطرح کرده که دولت افغانستان تلاش دارد همه موانع بر سر راه مصالحه با طالبان را بردارد و به همین منظور از سازمان ملل خواسته که نامهای رهبران طالبان را از فهرست سیاه حذف کند و بازداشتیان متهم به همکاری با طالبان را هم آزاد کرده است.

روزنامه طالبان را گروهی "بی باور به هیچ اصل و ارزشی" خوانده و افزوده که نفس طرح مذاکره با این گروه "نگرانی هایی را در مورد حقوق بشر، جایگاه زنان و روند جاری در افغانستان برانگیخته است". به نظر هشت صبح، "حفظ و ادامه قدرت و احیانا گسترش آن برای حکومت هدف اصلی است".

هشت صبح در ادامه آورده که غیر از این "هر شعار دیگری از دموکراسی تا قانونیت، بهانه هایی است برای تقدیس و توجیه قدرت که می شود در صورت لزوم کنار گذاشته شود. به همان سادگی که عدالت کنار گذاشته شد و امروز تعهدات بین المللی که زمانی لازم بود شعارش داده شود."