دولت افغانستان: مافیای زمین در تنش بین کوچی ها و ساکنان کابل دست دارد

محل درگیری
Image caption عکس از محل درگیری و زمین های مورد منازعه در غرب کابل

مقامهای دولت افغانستان یک روز پس از درگیری میان شماری از کوچی ها و ساکنان محلی در غرب شهر کابل اعلام کرده که "مافیای زمین" در این درگیری ها دست دارد.

درگیری روز جمعه، ۲۲ اسد/مرداد در پی منازعه بر تصاحب زمین در دامنه کوهی در نزدیکی دارالامان در جنوب غرب شهر کابل آغاز شد و صدای تیراندازی تا نزدیکی غروب شنیده می شد.

مقامهای پلیس در کابل گفته اند که این درگیری سه کشته و پنجاه زخمی بجا گذاشته است.

حکیم عاشر، از مسئولان مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، وابسته به دفتر ریاست جهموری به بی بی سی گفت که هنوز عاملان اصلی این درگیری مشخص نشده، اما مافیای زمین در آن دست دارند.

آقای عاشر گفت که دولت به وزارت داخله/کشور دستور داده که در این مورد تحقیق کند.

اما عبدالرحمان رحمان، فرمانده پلیس کابل به بی بی سی گفت که "غاصبان زمین و برخی حلقات سیاسی" تلاش کرده اند که از این معضل سود ببرند.

او افزود: " تعدادی برای بی ثباتی نظام و امنیت آب به آسیاب دشمن می ریزند و ادارات استخباراتی همسایه ها را خشنود می سازند"

روز جمعه پس از مهار خشونت ها نیروهای امنیتی تدابیر شدید امنیتی را در خیابانهای غرب کابل به اجرا گذاشت، ولی بامداد امروز (شنبه، ۲۳ اسد/مرداد نیز شماری از مردم هزاره در غرب کابل دست به تظاهرات زدند.

پلیس از گسترش این تظاهرات جلوگیری کرد و در برخی از خیابانها محدودیت منع رفت و آمد را اعمال کرد.

معترضان نسبت به آن چه که آنها بی تفاوتی دولت در مورد حل معضل میان کوچی ها و ساکنان محلی می خواندند، انتقاد دارند.

تپه های نزدیک به محله دارلامان، که درگیری روز گذشته از آن جا آغاز شد و زمین های مورد منازعه هم در همان جا است، روز شنبه آرام است. گفته می شود که کوچی ها که از حدود چهل روز پیش به آن جا آمده بودند، به مناطق دورتر عقب نشینی کرده اند.

ولی خط های سفیدی که بر روی زمین مورد نظر کشیده شده و قسمت هایی از زمین که به برای ساختن دیوار کنده شده، هنوز هم دیده می شود.

کوچی ها و هزاره ها هر دو تلاش داشتند که در این زمین ها برای خود خانه بسازند. ساکنان محلی می گویند که دولت بر اساس فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری آن را به عنوان گورستان عمومی در اختیار آنها قرار داده است.

در همین حال کوچی ها هم می گویند که دامنه های تپه ها چراگاه های عمومی است وآنها حق دارند در آنجاها خیمه بزنند و دامهای خود را در آن جا رها کنند.

حبیب الله رحمانی، رئیس دفتر شهردار کابل گفت زمین های مورد منازعه مربوط به حکومت است و شهرداری کابل به هیچ کس حق تصاحب این زمین ها را نمی دهد.

مسئولان شهرداری می گویند اگرافرادی بخواهند در آن محلات برای خود خانه بسازند با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

مطالب مرتبط