دولت افغانستان اسناد منتشر شده ویکی لیکس را بررسی می‌کند

دولت افغانستان می گوید در حال بررسی ده ها هزار سند محرمانه وزارت دفاع آمریکا از جنگ افغانستان است که از سوی سایت ویکی لیکس افشا شده است.

سایت اینترنیتی ویکی لیکس ماه گذشته میلادی حدود هفتاد هزار سند محرم وزارت دفاع آمریکا از جنگ افغانستان را در اختیار برخی رسانه ها قرار داد و به تازگی گفته است که در نظر دارد پانزده هزار سند دیگر از این نوع را نیز منتشر کند.

دولت افغانستان برای بررسی این اسناد کمیسیونی را متشکل از نمایندگان شورای امنیت ملی و وزارت خارجه تشکیل داده است.

سیامک هروی، یکی از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که این کمیسیون در حال حاضر مشغول بررسی این اسناد است. آقای هروی گفت: "حجم این اسناد زیاد است و برای بررسی آنها نیاز به زمان طولانی است."

این سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که در پی بررسی این اسناد و اسناد دیگری که قرار است از سوی ویکی لیکس منتشر شود، گزارشی از سوی کمیسیون بررسی این اسناد به حامد کرزی ارائه خواهد شد.

آقای هروی اما گفت: "این گزارش برای رسانه ها نیست، بلکه بیشتر برای خود دولت افغانستان است تا در قبال حقایقی که از طرف ویکی لیکس منتشر می شود، راهکارهای مشخصی را در پیش بگیرد."

Image caption هر دو رهبر از انتشار اسناد محرم پنتاگون توسط ویکی لیکس ناراحت اند

در همین حال حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز شب گذشته با باراک اوباما همتای آمریکایی خود درین مورد صحبت کرده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار نامۀ خبریی اعلام کرده است که این گفتگو ویدیویی انجام شده و رهبران دو کشور به صورت مفصل در مورد اسناد محرمانه افشا شده وزارت دفاع آمریکا بحث کردند.

آن گونه که درین نامه خبری آمده، رئیس جمهوری افغانستان از آقای اوباما خواست تا روش های مبارزه با تروریزم در افغانستان مورد بازنگری قرار گیرد.

با گذشت بیشتر از یک ماه از افشای این اسناد، جولیان اسانج، مدیر این سایت گفته است که در نظر دارد پانزده هزار سند دیگر را نیز که در دست دارد، منشتر کند . اما او زمانی را برای انتشار این اسناد مشخص نکرده است .

بنیانگذار سایت ویکی لیکس گفته است که ظاهرا این اسناد نشان دهنده ارتکاب جرایم جنگی است و دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

دولت افغانستان از مسئولان سایت ویکی لیکس خواسته است که از افشای نامهای شماری از افغانها که در از این اسناد ذکر شده خودداری کند.

سیامک هروی گفت که افشای نامهای این افغانها ممکن است برای آنها خطر داشته باشد. او گفت: "وقتی که جنگ علیه تروریسم در افغانستان جریان دارد، طبیعی است که کسانی هستند که با نیروهای جامعه جهانی و نیروهای سازمان ملل متحد همکاری می کنند."

"در صورتی که این همکاری (با افشای نامهای آنها) از طرف ویکی لیکس تهدیدی برای زندگی آنها باشد، طبیعی است که نهادهای حقوق بشری، حکومت افغانستان و سازمانهای جهانی باید از ویکی لیکس بخواهند – که ما خواسته ایم- این روند را توقف دهد."

کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم هرچند به طور کلی از انتشار این اسناد استقبال کرده، اما در مورد افشای نام افغانها ابراز نگرانی کرده است. نادر نادری، سخنگوی این کمیسیون به بی بی سی گفت که به طور رسمی از ویکی لیکس خواسته است که نام این افراد را از این گزارش ها حذف کند.

آقای نادری گفت: "آن چه که مایه نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان است ذکر نامهای بعضی از علما، رئیس سفیدان، متنفذین قومی است که در محلات مختلف در کارهای رسمی و در ملاقات های مختلف با نیروهای بین المللی، یا مسئولان حکومتی دیدار داشته اند و یا با دولت همکار بوده اند، نه به عنوان جاسوس، بلکه به عنوان یک ریش سفید یا متنفذ قوم."

آقای نادری با توجه به آن چه که او قتل ۱۹۰ فرد با نفوذ در این اواخر از سوی طالبان یاد کرد، گفت که ممکن است افشای نامهای افرادی که در اسناد ارتش آمریکا که از سوی ویکی لیکس منتشر شده یاد می شود، این افراد هدف حمله طالبان قرار گیرند.

وزارت دفاع آمریکا نیز از ویکی لیکس تقاضا کرده است که ۷۰ هزار سند آن وزارت را که در ماه جولای منتشر شد، دوباره به پنتاگون باز گرداند، ولی این پشنهاد از سوی ویکی لیکس، رد شد.

سحنگوی وزارت دفاع آمریکا انتشار اسناد محرم را به طور کلی عمل غیر مسئولانه دانسته است.

این اسناد، جزئیاتی از عملیات پنهانی جنگ در افغانستان از ژانویه ۲۰۰۴ تا دسامبر ۲۰۰۹ را افشا می کند.

مطالب مرتبط