پترائوس ممکن است با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مخالفت کند

ژنرال پتریوس
Image caption ژنرال پتریوس گفته است که پیشرفت در امور افغانستان در حقیقت فقط از چند ماه پیش آغاز شده است.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ائتلافی در افغانستان، گفته است که وی حق مخالفت با برنامه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای شروع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از اواسط سال آینده میلادی را برای خود محفوظ نگه می دارد.

ژنرال پترائوس گفته است که پیشرفت در امور افغانستان در حقیقت فقط از چند ماه پیش آغاز شده است.

پیشتر نیز رهبران جمهوریخواهان آمریکا از طرح باراک اوباما برای خروج سال آینده نیروهای نظامی از افغانستان انتقاد کرده و خواستار مشروط کردن آن به شرایط این کشور شدند.

جان مک کین و لیندزی گراهام در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی ای بی سی و سی بی اس اظهار داشتند تصمیم اوباما برای آغاز خروج از افغانستان از ژوئیه سال 2011 اشتباه است و موجب تقویت طالبان و القاعده خواهد شد.

سید طیب جواد سفیر افغانستان در واشنگتن نیز در گفتگو با شبکه سی ان ان تاکید کرد بیرون آمدن از افغانستان به جای آنکه بر اساس تاریخی از پیش تعیین شده باشد، باید مبتنی بر اوضاع و ثبات این کشور باشد.

وی گفت: "اگر بیش از حد بر یک جدول زمانی که واقع گرا نیست تاکید شود، دشمن بسیار جسورتر و جنگ طولانی تر می شود."

این اظهارات در حالی مطرح می شود که ژنرال دیوید پترائوس رسما فرماندهی یک صد و سی هزار نیروی بین المللی مستقر در افغانستان را برعهده گرفته است.

با افزایش تردیدها نسبت به وضعیت جنگ نه ساله در افغانستان، ژنرال پترائوس قول پیروزی داد.

Image caption جمهوریخواهان می گویند امکان عقب نشینی از افغانستان تا ژوئیه 2011 نیست

وی از جدول زمانی کاخ سفید برای تخلیه افغانستان حمایت کرد، اما تاکید نمود این بستگی به شرایط و ثبات این کشور دارد.

جان مک کین که در دوران جنگ ویتنام خلبان نیروی دریایی بوده و اکنون نیز عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا است گفت اگر طالبان بداند که آمریکا قصد دارد در تاریخ مشخصی از افغانستان خارج شود، بدون تردید منتظر آن روز خواهد ماند.

لیندزی گراهام عضو دیگر سنا گفت اگر تلقی همه این باشد که آمریکا در صدد خروج از افغانستان است هیچ شانسی برای پیروزی وجود نخواهد داشت.

دانکن هانتر عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان که چند سال پیش در ارتش آمریکا در عراق و افغانستان خدمت کرده به شبکه سی ان ان گفت ضرب الاجل ژوئیه 2011 بر "شانه همه فرماندهان از ستوان تا ژنرال سه ستاره سنگینی می کند."

وی افزود گمان نمی کند امکان خروج از افغانستان طی یکسال آینده باشد.

با افزایش درگیری ها و تلفات نیروهای ناتو در افغانستان و نیز استعفای ژنرال مک کریستال فرمانده نیروهای ائتلاف در این کشور طالبان تمایل کمتری به مذاکره از خود نشان داده است.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی رهبری طالبان عنوان می کند اخیرا طی مصاحبه ای کتبی و با واسطه به بی بی سی گفت: "ما تا زمانی که نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکرده اند، با هیچ کسی گفت و گو نداریم؛ ما اطمینان داریم که برنده جنگ خواهیم بود؛ هنگامی که ما دست بالا را داریم، چرا تن به مذاکره بدهیم؛ نیروهای خارجی درباره خروج از افغانستان می اندیشند و در صفوف دشمن اختلاف پدیده آمده است".

مطالب مرتبط