افغانستان به شرکت های امنیتی خصوصی چهار ماه فرصت داد

یک محافظ شرکت خصوصی
Image caption کارکرد شرکت های خصوصی امنیتی همواره مورد انتقاد مقامات افغان بوده است

دولت افغانستان به شرکت های خصوصی امنیتی فعال در این کشور چهار ماه فرصت داده است تا عملا به کار خود در افغانستان پایان دهند.

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که قرار است این اعلامیه، طی فرمانی بزودی از سوی رئیس جمهوری صادر شود.

مقامات می گویند، حدود شصت شرکت خصوصی امنیتی داخلی و خارجی هم اکنون در افغانستان فعال هستند.

این شرکت ها که کارمندان آن به چندین هزار نفر می رسد، عمدتا مسئولیت تامین امنیت نهادهای خصوصی، بانکها، شرکت های ساختمانی و مهمانخانه های خارجی را برعهده دارند.

در مواردی هم این شرکتها مسئول تامین امنیت کاروان های تدارکاتی ناتو هستند که رفت و آمد آنها در مناطق پرخطر افغانستان، همواره با تهدید حملات طالبان روبرو بوده است.

اما چگونگی عملکرد این نیروها، در مواردی انتقادهای تندی را برانگیخته است. ناظران می گویند، محافظان امنیتی مربوط به شرکت های خصوصی، از مسئولیت پذیری کمتری برخوردار هستند و در اختیار داشتن اسلحه، می تواند یک تهدید از طرف آنها پنداشته شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته گفت که شماری از شرکت های خصوصی "خلاف منافع ملی" فعالیت کرده و "مردم از دست آنها به ستوه آمده اند."

آقای کرزی گفت: "شرکت های خصوصی امنیتی هر روز در وطن ما باعث بدبختی می شوند. حقوق مردم ما را زیر پا می کنند، امنیت را خراب می کنند، خدا می داند که در روز دزدی می کنند، راه را می زنند و در شب تروریست می شوند."

شرکت های خارجی

افغانستان عمدتا در زمینه تعطیل شرکت های خصوصی امنیتی که از سوی خارجی ها اداره می شود، با چالش روبرو بوده است.

برخی گزارشها در هفته های اخیر حاکی از این بوده است که کشورهای خارجی تمایل زیادی به تعطیل شرکت های خصوصی امنیتی خود ندارند.

اما بستن و تعطیلی این شرکت ها، از خواستهای اصلی حکومت افغانستان بوده است.

رئیس جمهور کرزی اخیرا در مراسم گشایش ساختمان یک مرکز نظامی در کابل گفت: "ما با جدیت از خارجی ها می خواهیم که به زودترین فرصت دست این شرکت های خصوصی امنیتی خارجی را بگیرند."

او گفت: "افغانستان دیگر تحمل (حضور) این نیروهای موازی نظامی را ندارد که هم ارتش ما باشد، هم پلیس ما باشد و هم بیست، سی یا چهل هزار نفر از طریق شرکت های امنیتی خصوصی مسلح باشند و هر کاری که دلش شان خواست بکنند."

آقای کرزی تاکید کرد که با تعطیل این شرکت های خصوصی، کارمندان آنها جذب نیروهای امنیتی افغانستان شوند.

مطالب مرتبط