تاکید وزارت دفاع آمریکا به برنامه خروج از افغانستان

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا
Image caption آقای گیتس گفت که در مورد خروج از افغانستان هیچ تردیدی وجود ندارد

وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که اخراج سربازان کشورش از افغانستان، براساس برنامه از قبل تعیین شده، از ماه ژوئیه (جولای) سال 2011 میلادی آغاز خواهد شد.

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می شود که فرمانده عمومی نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان، از احتمال مخالفت خود با طرح خروج سربازان آمریکایی از افغانستان صحبت کرد.

ژنرال دیوید پترائوس گفت که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، باید براساس شرایط این کشور انجام شود.

اما رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به روزنامه لاس آنجلس تایمز گفته است که در مورد کاهش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان در ماه جولای سال آینده میلادی، هیچ جای تردید وجود ندارد.

طرح باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به آغاز خروج سربازان کشورش از افغانستان از سال آینده میلادی، انتقادها و نگرانی های زیادی را بوجود آورده است.

رهبران جمهوری خواهان در آمریکا، خواستار مشروط کردن خروج سربازان آمریکایی از افغانستان به شرایط این کشور شده اند.

جان مک کین و لیندزی گراهام در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی ای بی سی و سی بی اس اظهار داشتند که تصمیم اوباما برای آغاز خروج از افغانستان از ژوئیه سال 2011 اشتباه است و موجب تقویت طالبان و القاعده خواهد شد.

جان مک کین که در دوران جنگ ویتنام خلبان نیروی دریایی بوده و اکنون نیز عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا است گفت اگر طالبان بداند که آمریکا قصد دارد در تاریخ مشخصی از افغانستان خارج شود، بدون تردید منتظر آن روز خواهد ماند.

لیندزی گراهام عضو دیگر سنا گفت اگر تلقی همه این باشد که آمریکا درصدد خروج از افغانستان است هیچ شانسی برای پیروزی وجود نخواهد داشت.

دانکن هانتر عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان که چند سال پیش در ارتش آمریکا در عراق و افغانستان خدمت کرده به شبکه سی ان ان گفت ضرب الاجل ژوئیه 2011 بر "شانه همه فرماندهان از ستوان تا ژنرال سه ستاره سنگینی می کند."

وی افزود گمان نمی کند امکان خروج از افغانستان طی یکسال آینده وجود داشته باشد.

سید طیب جواد سفیر افغانستان در واشنگتن نیز در گفتگو با شبکه سی ان ان تاکید کرد بیرون آمدن از افغانستان به جای آنکه بر اساس تاریخی از پیش تعیین شده باشد، باید مبتنی بر اوضاع و ثبات این کشور باشد.

وی گفت: "اگر بیش از حد بر یک جدول زمانی که واقع گرا نیست تاکید شود، دشمن بسیار جسورتر و جنگ طولانی تر می شود."

مطالب مرتبط