عفو بین الملل، سنگسار یک زوج افغان توسط طالبان را محکوم کرد

نقشه افغانستان
Image caption بخش هایی از ایالت قندوز، در شمال افغانستان در دست طالبان است

سازمان عفو بین الملل، سنگسار یک زوج به وسیله طالبان را محکوم کرد. به گزارش این سازمان این نخستین مورد سنگسار در افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی بوده است.

سازمان عفو بین الملل، روز دوشنبه ۱۶ اوت (۲۵ مرداد) تایید کرد که یک روز پیش تر یک زوج به جرم "فرار با هم" در روستایی تحت کنترل طالبان در قندوز، در شمال افغانستان سنگسار شدند.

سام ظریفی، مسئول بخش آسیا و اقیانوسیه سازمان عفو بین الملل سنگسار این دو را "جنایتی فجیع" توصیف کرد و گفت: " اعمال خشونت آمیز طالبان و سایر گروه های شورشی نسبت به مردم افغان افزایش پیدا کرده است."

بنا به گزارش عفو بین الملل، این سنگسار دو روز پس از آن اتفاق افتاده است که شورای علمای افغانستان، به عنوان بالاترین نهاد اسلامی در این کشور از دولت خواستند تا اجرای مجازات اسلامی را که "حدود" نامیده می شود، به عنوان "امتیازی" به طالبان با هدف پایان درگیری ها در این کشور، بیشتر به اجرا در آورد.

در زمان طالبان مجازات شرعی از جمله سنگسار در ملاءعام، قطع اعضای بدن و شلاق به شکل گسترده اجرا می شد.

این درحالی است که در بیانیه عفو بین الملل به نقل از سام ظریفی آمده است که دولت و شورای علمای افغانستان باید اجرای این سنگسار را محکوم کنند و رهبران افغان باید با سنگسار و هرگونه عملی که با حقوق بشر مغایرت دارد مقابله کنند، "مهم نیست که آنها چقدر برای تعامل با طالبان تحت فشار هستند."

عفو بین الملل به نقل از مقام های محلی نوشته است که این زوج با هم به پاکستان فرار کرده بودند اما پس از آنکه خانواده هایشان اعلام کردند که با ازدواج آنها موافق اند، آنها به روستای ملاقلی در منطقه قندوز بازگشتند، اما یک دادگاه طالبان آنها را به سنگسار محکوم کرد.

عفو بین الملل هشدار داده است که دولت افغانستان نباید حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها را قربانی آشتی با طالبان و دیگر گروه های شورشی کند.

چند روز پیش تر، طالبان یک زن بیوه را به اتهام داشتن رابطه نامشروع در ملاء عام در افغانستان اعدام کرده بودند.

مقام های دولتی در ولایت بادغیس، واقع در شمال غرب افغانستان، گفته بودند که یک زن چهل و هشت ساله که شوهرش چند سال پیش کشته شده بود، اخیراً به اتهام باردار شدن از مرد دیگری توسط افراد طالبان دستگیر شد و پس از دویست ضربه شلاق به ضرب گلوله به قتل رسید.

مطالب مرتبط