نشریات کابل: سه شنبه 26 اسد

تاکید آمریکا به آغاز خروج سربازانش از افغانستان سر از سال آینده میلادی موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشته است که ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده عمومی نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، مصمم است تا طرح مسلح سازی ملیشه های قومی را برای مبارزه با طالبان در افغانستان به اجرا بگذارد.

این روزنامه نوشته که ژنرال پترائوس این طرح را در عراق عملی کرده و حالا می خواهد عین تجربه را در افغانستان نیز تکرار کند.

نویسنده چراغ اما اجرای این طرح را برای امنیت داخلی افغانستان "خطرناک" توصیف کرده و نوشته است که مسلح سازی ملیشه های قومی، نه تنها به تامین امنیت کمک نکرده بلکه زمینه را برای نا امنی های بیشتر و "غیرقابل کنترل" فراهم خواهد کرد.

روزنامه افغانستان به بهانه بررسی برنامه آمریکا برای آغاز خروج سربازانش از افغانستان سر از ماه جولای سال 2011، نوشته است که کشورهای خارجی در افغانستان در "سر درگمی" بسر می برند.

این روزنامه نوشته که اگر آمریکا از ده سال پیش برنامه مشخصی برای خروج از افغانستان می داشت و طی این سالها، برای خروج خود از افغانستان برنامه ریزی می کرد، حالا اعلام برنامه خروج از افغانستان با این همه نگرانی همراه نمی بود.

نویسنده افغانستان نوشته که در شرایط کنونی، هیچ برنامه موثری برای تقویت نیروهای داخلی افغانستان اجرا نمی شود و علاوه بر این، تاکید آمریکا به آغاز خروج از افغانستان، این نگرانی را در میان مردم بوجود آورده که پس از سال 2014 میلادی، چه کسی جای نیروهای خارجی را پر خواهد کرد؟

این روزنامه پرسیده که وقتی دهها هزار سرباز تا به دندان مسلح خارجی ظرف ده سال گذشته نتوانستند امنیت افغانستان را تامین کنند، چگونه امکان دارد این کار را نیروهای "ضعیف، آموزش ندیده و غیرحرفه ای" افغان انجام دهند؟

روزنامه هشت صبح نوشته است که تاکید آمریکا به خروج "قبل از وقت" از افغانستان، طالبان و القاعده را در مقاومت شان، جسورتر می سازد.

این روزنامه تاکید کرده است که هرگونه طرح برای خروج از افغانستان، باید با دقت زیاد انجام شود، چون به نوشته روزنامه، "برخورد سر سری با این مسئله، تکرار فجایعی خواهد بود که پس از خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان شاهد بوده ایم."

هشت صبح در این رابطه به نقش پاکستان نیز اشاره کرده و نوشته که عدم حضور آمریکا در افغانستان، یک بار دیگر به پاکستان زمینه خواهد داد تا عملا در مورد سرنوشت افغانستان تصمیم بگیرد.

مطالب مرتبط