حامد کرزی رهسپار روسیه شد

حامد کرزی

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که آقای کرزی برای شرکت در دومین نشست سران کشورهای روسیه، پاکستان و تاجکستان عازم روسیه شد.

وزارت خارجه افغانستان می گوید، هدف از برگزاری این نشست، تقویت روابط میان کشورهای منطقه و مبارزه موثر با مواد مخدر و تروریسم است.

این نشست به دعوت رئیس جمهوری روسیه، قرار است بروزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می گوید که آقای کرزی در حاشیه شرکت در این نشست، با روسای جمهور پاکستان و تاجکستان به شکل جداگانه دیدار خواهد کرد.

انتظار می رود یکی از مسایل اصلی در مذاکرات روسای جمهور افغانستان، پاکستان، روسیه و تاجکستان، بحث مبارزه با مواد مخدر باشد.

روسیه از روند و نتیجه کنونی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان راضی نیست و بارها خواستار اقدامات جدی تر جامعه جهانی و دولت افغانستان در این زمینه شده است.

سازمان ملل متحد می گوید، تجارت مواد مخدر از افغانستان به روسیه، هزاران نفر را در این کشور معتاد کرده است.

بخش عمده مواد مخدر افغانستان از طریق کشور های همسایه به روسیه و بعدا به اروپا قاچاق می شود.

هفتاد در صد قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه از طریق تاجیکستان صورت می گیرد.

در کنار این، روابط تجاری میان چهار کشور شرکت کننده در این نشست نیز از مسایل مهم مورد بحث خواهد بود.

افغانستان امیدوار است تا روابط تجاری خود را به ویژه با روسیه تقویت کند.

افغانستان همچنین در جستجوی سرمایه گذاران خارجی در عرصه استخراج معادن این کشور است، روسیه یکی از کشور هایی است که در مورد معادن افغانستان و ارزش و اهمیت آن اطلاعات کافی و دست اول را دارد. تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده و ارزش معادن افغانستان را بین هزار تا سه هزار ملیارد دلار نشان می دهد، مبتنی بر تحقیقاتی است که در سالهای گذشته توسط محققان شوروی سابق انجام شده بود.

اتاقهای تجارت افغانستان می گوید، هم اکنون بیشترین مواد ساختمانی، گندم و آرد مورد نیاز افغانستان از روسیه وارد می شود.

براساس آمار این اداره، حدود چهل درصد کل تجارت افغانستان با روسیه است، اما هنوز امیدواری وجود دارد که روابط تجاری بین روسیه و افغانستان تقویت شود.

کارشناسان مسایل اقتصادی می گویند، روسیه نیز در پی نفوذ بیشتر در بازارهای منطقه از جمله پاکستان است.

اخیرا هند که رقیب جدی پاکستان در منطقه است، بیش از هر زمان دیگری به غرب نزدیک شده و روابط اقتصادی اش با غرب را نیز بیشتر کرده است.

بخش مهم از بازار هند که قبلا در اختیار روسیه بود، حالا حد اقل بدون رقیب نیست.

انتقال انرژی از تاجیکستان به پاکستان از مسیر افغانستان نیز از عرصه های دیگری است که از سالهای گذشته تاکنون بارها در مورد آن سخن گفته شده است.

به نظر می رسد وضعیت کنونی این کشورها، به گونه ای است که زمینه را برای همکاریهای بیشتر سیاسی و اقتصادی میان این کشورها بیشتر و بیشتر کرده است.

مطالب مرتبط