به روز شده:  16:36 گرينويچ - چهارشنبه 18 اوت 2010 - 27 مرداد 1389

امنیت افغانستان

'خروج زود هنگام نیروها از افغانستان فاجعه ساز است'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اندری اویتیسیان، سفیر روسیه در افغانستان، هشدار داده که خروج زود هنگام نیرو های خارجی از افغانستان منجر به یک فاجعه خواهد شد.

او می گوید هنوز زود است که از عادی شدن وضعیت و برقراری صلح در این کشور صحبت کرد. این دیپلمات ارشد روسی همچنین توانایی نیرو های امنیتی افغان را برای گرفتن مسوولیت های امنیتی زیر سوال برد.

خبرنگار ما داود قاریزاده در کابل در آغاز گفتگویی از سفیر روسیه پرسیده که کشور او چه نقشی می تواند در برقراری صلح در افغانستان بازی کند؟

ما خواهان یک افغانستان باثبات و صلح آمیز هستیم. برقراری صلح و ثبات تنها از طریق نظامی و جنگ امکان پذیر نیست. ما فکر می کنیم توسعه اقتصادی و آموزش و پرورش بسیار مهم است و این زمینه های است که ما با افغانستان همکاری می کنیم. روسیه در افغانستان حضور نظامی ندارد. ما از پیش تصمیم گرفته ایم که هرگز نیروی نظامی به این کشور نفرستیم. اما ما آماده همکاری در دیگر زمینه ها با افغانستان هستیم.

وقتی شما گفتید که نمی خواهید درگیر مسایل نظامی در افغانستان باشید چرا؟ آیا این بدلیل حضور نیرو های آمریکایی در افغانستان است؟

خیر. این تصمیم از مدت ها پیش و قبل از حضور نیرو های خارجی در افغانستان گرفته شده. چون ما ترجیح می دهیم از اشتباهات و تجربه های گذشته مان درس بگیریم. اگر نگاهی به تجربه اتحاد شوروی در افغانستان بیاندازیم، ما نمی خواهیم به این کشور دیگر نیرو بفرستیم. تحت هیچ شرایطی.

آیا فکر می کنید نیرو های خارجی و بخصوص نیرو های آمریکایی با سرنوشت نیرو های شوروی روبرو خواهند شد؟

خب وضعیت و زمان فرق می کند. اما در عین حال شباهت های زیادی با آن زمان وجود دارد. وقتی من حدود یک سال پیش به عنوان سفیر به افغانستان آمدم، من از دیدن شباهت ها با زمان حضور نیرو های شوروی متعجب شدم. مشکلات در دروان حضور نیرو های شوروی این بود که آنها تنها مراکز ولایات، شهر های بزرگ و مراکز را در کنترل داشتند نه مناطق روستایی را. ما می بینیم که این وضعیت دوباره بوجود آمده است.

باتوجه به تجربه شوروی در افغانستان فکر می کنید اعلام آغاز خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان چقدر عاقلانه است؟

سفر روسیه در افغانستان

"ما از پیش تصمیم گرفته ایم که هرگز نیروی نظامی به افغانستان نفرستیم. اما ما آماده همکاری در دیگر زمینه ها با افغانستان هستیم."

من مخالف زمانبندی های غیرواقعی هستم. چون حضور جامعه جهانی از جمله آمریکا در افغانستان برای هدف مشخصی است که از حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار است و آن مبارزه با تروریسم و برقراری صلح در افغانستان است. موضع روسیه این است که جامعه جهانی باید اول به این هدف برسد و بعد در باره خروج صحبت کنند. هنوز بسیار زود است که بگوییم وضعیت عادی شده و صلح به افغانستان برمی گردد و تمام مسایل در این کشور حل شده.

فرض کنیم که اگر نیرو های خارجی افغانستان را ترک کنند، آینده این کشور را چگونه می بینید؟

اگر نیرو های خارجی حالا افغانستان را ترک کنند، با تاسف باید بگویم که این امر منجر به یک فاجعه در این کشور خواهد شد. نیرو های امنیتی افغان هنوز آماده گرفتن مسوولیت های امنیتی نیستند. توانایی های این نیرو ها بهتر و بهتر می شود. رقم نیرو ها بزرگ است اما نیرو های پلیس و ارتش هنوز آماده نیستند. یکی از وظایف اصلی جامعه جهانی در افغانستان تجهیز و آموزش این نیرو ها خواهد بود. هر زمانی که نیرو های افغان و رئیس جمهوری افغانستان احساس کردند که آماده گرفتن مسوولیت های امنیتی هستند در آنصورت نیرو های خارجی می توانند این کشور را ترک کنند ولی قبل از آن این اقدام وضعیت را بدتر خواهد کرد.

در 9 سال گذشته ما شاهد بودیم که ناامنی ها حتی به مناطق نسبتا آرام شمال افغانستان که هم مرز با کشور های آسیای میانه است گسترش پیدا کرده، شما چقدر نگران این موضوع هستید؟

روسیه از این بابت بسیار نگران است. چون این منطقه به ما نزدیکتر است. ما دیگر مرز مشترک با افغانستان نداریم ولی ما هنوز خود را کشور همسایه می دانیم. اگر نا امنی ها به شمال افغانستان گسترش بیابد و از آنجا به جمهوری های آسیای میانه – می شود گفت که این نا امنی به روسیه هم رسیده است. چون مرز های ما با جمهوری های آسیای میانه باز است. چیزی که بیشتر از این مارا نگران می کند قاچاق مواد مخدر است. وقتی وضعیت در شمال افغانستان بی ثبات بود، مواد مخدر به کشورهای آسیای میانه قاچاق می شود و از آنجا به روسیه می رسد. ما امیدواریم که نیروهای افغان و خارجی بتوانند وضعیت را در آنجا کنترل کنند.

پیشنهاد روسیه برای حل منازعات در افغانستان چیست؟

روسیه از یک دولت قوی در افغانستان حمایت می کند. پیش از همه دولت و نیروهای امنیتی باید تقویت شوند. این بخشی از مسئله است. اما راه حل نهایی را باید خود افغانها پیدا کنند و در مورد آینده کشورشان تصمیم بگیرند. به همین دلیل است که ما از برنامه آشتی ملی رئیس جمهور کرزی حمایت می کنیم. تنها راه کنار گذاشتن اختلافات افغان ها مذاکره است. به طور کل ما از افغانیزه شدن روند در افغانستان حمایت میکنیم. هیج کسی دیگری نمی تواند این کار را برای آنها انجام بدهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.