سازمان ملل از افزایش حمله به امدادگران در افغانستان خبر داد

خودروی سازمان ملل متحد در افغانستان
Image caption افغانستان یکی از خطرناکترین کشورها برای امدادگران است

سازمان ملل متحد می گوید، حمله به کارمندان امدادرسانی در افغانستان در شش ماه اول سال 2010، به تناسب سال گذشته افزایش یافته است.

این سازمان می گوید، در شش ماه اول سال جاری میلادی، هفت کارمند امدادرسانی در افغانستان کشته شده و شصت و سه نفر دیگر هدف آدم ربایان قرار گرفته اند، در حالی که براساس آمار این سازمان، نوزده کارمند دیگر امدادرسانی مورد حمله مستقیم قرار گرفته و در چهل و هفت مورد دیگر نیز کارمندان امدادرسانی تهدید شده اند.

این آمار همزمان با تجلیل از روز جهانی امدادرسانی منتشر می شود.

افغانستان، یکی از خطرناک ترین کشورها در جهان برای امدادگران شناسایی شده است که در آن، علاوه بر تهدید مستقیم طالبان و سایر گروه های مسلح، ادامه خشونتها و انفجارهای کنار جاده ای نیز جان امدادگران را با خطر روبرو می کند.

در اعلامیه ای که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده، با ادای احترام به امدادگرانی که جانهای خود را از دست داده اند، آمده است: "امدادگران معمولا تحت شرایط دشوار کار می کنند و برای کمک رسانی، جانهای خود را با خطر روبرو می کنند."

اعلامیه افزوده است: "امروز فرصتی برای به خاطر آوردن کارمندان موسسات خیریه است که جانهای خود را برای خدمت به دیگران از دست دادند."

سازمان ملل متحد به این بهانه از تمامی جناح های درگیر در افغانستان خواسته است تا به کار امدادرسانی احترام گذاشته و کارمندان خیریه را هدف قرار ندهند.

تازه ترین مورد حمله به کارمندان نهادهای خیریه در افغانستان به دو هفته پیش بر می گردد که مردان مسلح، هشت پزشک خارجی را با دو نفر از همکاران افغان شان در شرق افغانستان به قتل رساندند.

کشته شدن این افراد که برخی از آنها در "چندین دهه" گذشته در افغانستان کار کرده بودند، واکنش های جهانی را بدنبال داشت.

گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، مسئولیت حمله به این پزشکان را به عهده گرفتند.

مقامات امنیتی افغان می گویند تحقیقات در مورد شناسایی عاملان این حمله را آغاز کرده اند اما هنوز نتایجی از این تحقیقات منتشر نشده است.

مطالب مرتبط