به روز شده:  22:15 گرينويچ - جمعه 20 اوت 2010 - 29 مرداد 1389

در جستجوی آوازهای ناشنیده

این روزها شواهد تازه ای از اصالت موسیقی در افغانستان آشکار شده است. وحید قاسمی آوازخوان و پژوهشگر موسیقی، در ادامه تحقیقاتش در باره سبک های موسیقی، به نمونه های شگفتی از موسیقی حماسی، موسیقی عزا و موسیقی مذهبی دست یافته است.

او در روزهای آینده سفری هم به هرات خواهد داشت تا به گردآوری نمونه هایی از آوازهای قدیمی و سنتی در آن ولایت بپردازد.

وحید قاسمی در گفتگو با مرضیه عدیل در کابل گفت برنامه تحقیقاتی او شامل تمامی ولایات خواهد بود و قرار است به هرجایی که بتوان رفت، برود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

او در این پژوهش ها سراغ سالمندترین آوازخوانان در روستاهای دور افتاده را می گیرد، آواز آنان را ثبت می کند و تا آنجا که ممکن است می کوشد به قدیمی ترین نمونه های برجای مانده از شیوه های مختلف موسیقی در آن محلات دست یابد.

در مجله این هفته ضمن گفتگویی با وحید قاسمی نمونه هایی از موسیقی سنتی بدخشان را داشتیم.

مطلب دیگر مجله ما در این هفته این بود که عبدالمحمد هماهنگ آواز خوان سرشناس افغان که 83 سال دارد و مدت ها از بیماری قلبی رنج می برده، گفته است دیگر آواز نخواهد خواند.

سال گذشته رئیس جمهور افغانستان او را برای مداوای انسداد شریان قلب به هندوستان فرستاد و هماهنگ پس از بازگشت از هند در مواردی سعی کرد آواز بخواند اما داکتر معالج او در هند که با هماهنگ هر از گاه تلفنی تماس می گیرد به او گفت خواندن آهنگ با صدای بلند برای او خطرناک است و نباید چنین کاری بکند.

هماهنگ اکنون روزهای زندگی در کابل را در خاموشی به یاد سالهای شور و طرب می گذراند و از خانه اش که در یک بلندی بنا یافته به تماشای شهری می پردازد که هشتاد و دو سال در آن زیسته است. هماهنگ هشت ماه پیش همسر خود را نیز از دست داد و دیدن جای خالی همسفر زندگی در خانه را بر نتابید و از آن خانه به خانه دیگر کوچید. مرضیه عدیل به دیدن او رفت و حالش را پرسید.

اهمیت کارنامه های کمال الدین عینی پژوهشگر معروف تاجیک و فرزند صدرالدین عینی که اخیرا از دنیا رفت به همراه مصاحبه ای با محمد جان شکوری ادبیات شناس تاجیک دیگر موضوع مجله فرهنگی هفته بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.