حمله مرگبار طالبان به محافظان پروژه راهسازی در هلمند

Image caption هلمند از ولایت ناآرام در جنوب افغانستان است

در پی حمله طالبان به محافظان یک شرکت راهسازی در ولایت هلمند، شماری از محافظان این شرکت کشته شده اند.

حاجی قدوس، رئیس شرکت امنیتی که این افراد متعلق به آن بوده اند، به بی بی سی گفت که طالبان روز پنجشنبه، ۲۸ اسد (مرداد) در ولسوالی (شهرستان) سنگین ولایت هلمند به محافظان این شرکت حمله کردند.

حاجی قدوس افزود که در پی نبرد میان طالبان و این محافظان ۲۲ محافظ کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند.

او همچنین گفت که در پی حمله طالبان، محافظان این شرکت هم ۵۰ نفر از مهاجمان طالبان را کشتند، اما ادعای او تا حال از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

به گفته حاجی قدوس، محافظان این شرکت مشغول تامین امنیت پروژه راهسازی در ولسوالی سنگین بوده اند. این پروژه را یک شرکت خصوصی راهسازی اجرا می کند.

خبرگزاری فرانسه از قول داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند گزارش داده که دست کم ۱۲ جسد متعلق به محافظان شرکت امنیتی خصوصی از ولسوالی سنگین به بیمارستانی در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند منتقل شده اند.

گروه طالبان مسئولیت حمله به این افراد را بر عهده گرفته و یک سخنگوی این گروه گفته است که افراد این گروه، بیش از ۵۰ محافظ امنیتی این شرکت راهسازی را کشته اند.

همچنین یک کارگر شرکت راهسازی که همراه با اجساد منتقل شده به شهر لشکرگاه به این شهر آمده، به خبرگزاری فرانسه گفته که دست کم ۲۰ جسد دیگر در محل جنگ باقی مانده است.

خبر کشته شدن محافظان شرکت امنیتی در ولسوالی سنگین در حالی منتشر می شود که اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان فرمان انحلال ۵۲ شرکت امنیتی را صادر کرد.

آقای کرزی دستور داده است که این شرکت ها، که نیمی از آنها خارجی هستند، تا اواخر سال جاری میلادی باید بسته شوند.

بسته شدن این شرکت ها و کمبود نیروهای امنیتی افغان در زمینه تامین امنیت نهادهای غیردولتی، پروژه های عمرانی و دفاتر مختلف در افغانستان، نگرانی های مسئولان این نهادها را برانگیخته است.

فرمان آقای کرزی در پی مطرح شدن انتقادهایی در ارتباط با کارکردهای افراد مسلح وابسته به این شرکت ها صادر شده است.

مطالب مرتبط