ابراز تاسف دفتر کرزی از برخورد نامناسب با خبرنگاران

عکس آرشیوی
Image caption خبرنگاران در افغانستان همواره از چگونگی برخورد مقامها نسبت به خود ناراضی بوده اند

کاخ ریاست جمهوری افغانستان از آن چه "اختلال" در دسترسی خبرنگاران به امکانات پوشش مراسم سالگرد استقلال این کشور خوانده، ابراز تاسف کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۸ اسد/مرداد مصادف بود با نود و یکمین سالگرد استقلال افغانستان و دولت این کشور با برگزاری مراسمی در وزارت دفاع از آن تجلیل کرد.

دهها خبرنگاری که برای پوشش این مراسم دعوت شده بودند، از حوالی ساعت شش بامداد تا چند ساعت بعد در مقابل یکی از ورودی های وزارت دفاع منتظر ورود به محل برگزاری مراسم ماندند.

خبرنگاران در حالی که از گرمی هوا و بلاتکلیفی، خسته شده بودند به دلیل "بی توجهی" مقامهای مسئول برگزاری این مراسم، تصمیم به تحریم پوشش اخبار این مراسم گرفتند.

اما کاخ ریاست جمهوری در اعلامیه ای بدون اشاره ای صریح به این موضوع نوشته که سخنگوی ریاست جمهوری به دلیل "اختلالی که باعث عدم دسترسی ژورنالیستان به امکانات پوشش مراسم استقلال کشور شد، اظهار تاسف می کند."

دفتر حامد کرزی در اعلامیه خود نوشته که اهمیت رسانه ها را درک می کند و به آزادی مطبوعات احترام می گذارد. در اعلامیه تاکید شده است که در آینده مسئولان تلاش خواهند کرد که برای کار روزنامه نگاران امکانات لازم را فراهم کنند.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی اشاره ای به جزییات و چگونگی آنچه در این اعلامیه "اختلال" نامیده اند، نشده است.

روز گذشته رسانه های داخلی افغانستان مراسم سالگرد استقلال را پوشش ندادند و تلویزیون های خصوصی تصاویر خبرنگارانی را پخش کردند که در حال بازگشت از مقابل ورودی وزارت دفاع بودند.

وکیل نایبی، خبرنگار تلویزیون خصوصی آریانا به بی بی سی گفت: "اول نیروهای امنیتی در راه نمی گذاشتند که با وسائل خود به محل برگزاری مراسم برویم، ما خبرنگاران با ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیاده‌روی خود را به آن جا رساندیم."

"بعد دو یا سه ساعت در روی جاده منتظر بودیم که تا بعد از بازرسی به محل برگزاری مراسم راهنمایی شویم. ولی مسئولان با وجود این که تقاضا کردیم که ما را به جای مناسب تری که حد اقل سایه باشد، ببرند، توجهی نکردند. سر انجام به دلیل بی توجهی مسئولان امنیتی و برگزاری مراسم، خبرنگاران تصمیم گرفتند که (پوشش اخبار) مراسم را تحریم کنند."

این بار نخست نیست که خبرنگاران در افغانستان تصمیم به تحریم پوشش اخبار یک مراسم رسمی می گیرند. پیش از آنها در مورد پوشش اخبار مراسم بزرگداشت از روز جهانی مطبوعات را در روز سوم ماه مه گذشته نیز تصمیم مشابه گرفته بودند.

خبرنگاران پیشتر، نسبت به چگونگی برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی مطبوعات هم به دلیل "بی توجهی" دولت نسبت به تامین امنیت جان خبرنگاران و خشونتی که علیه آنها اعمال می شود، اعتراض کردند و تصمیم به عدم پوشش این مراسم، که با حضور مقامهای دولتی و سازمان ملل برگزار شده بود، گرفتند.

مطالب مرتبط