پلیس و شهرداری کابل: موانع امنیتی را برمی داریم

پلیس کابل
Image caption پلیس در آغاز موانع امنیتی را از مقابل ساختمانهای خود برداشته است

پس از سالها جنجال، شهرداری کابل برداشتن موانع امنیتی در خیابانهای شهر کابل را با حمایت وزارت داخله (کشور) افغانستان آغاز کرد.

شهرداری کابل از چند سال پیش به برداشتن این موانع آغاز کرده بود و حتی حامد کرزی، رئیس جمهوری هم فرمانی در این زمینه صادر کرده بود، ولی در عمل این موانع برداشته نشدند.

بسیاری از جاده های منتهی به ادارات دولتی، موسسات خارجی، بانکها و در مواردی حتی خانه های شخصی مقام های دولتی و شخصیت های سیاسی، بسته اند و یا هم با گذاشتن موانع سیمانی تنگ و محدود شده اند.

یونس نواندیش، شهردار کابل روز شنبه، ۳۰ اسد/مرداد اعلام کرد که همه موانع "غیرضروری" که نهادها و افراد قدرتمند در جاده ها گذاشته اند، برداشته خواهند شد.

این موانع علاوه بر این که به ترافیک شهر کابل را با مشکلات فراوان روبرو کرده، چهره شهر کابل را هم تغییر داده و آن را تا حدودی به قلعه ای جنگی مبدل کرده است و بسیاری ها گفته اند که با دیدن این وضعیت به آنها احساس ناامنی دست می دهد.

آقای نواندیش از همه نهادها، ادارات دولتی و افرادی که با گذاشتن موانع سیمانی خیابانها و کوچه های شهر کابل را مسدود کرده اند، خواست که با شهرداری کابل همکاری کنند.

شهردار کابل همچنین هشدار داد که با ادارات و افرادی که در این زمینه همکاری نکنند، برخورد قانونی خواهد شد.

آقای نواندیش در عین حال گفت که شهرداری کابل با همکاری وزارت داخله به موسسات و نهادهایی که نیاز به موانع امنیتی دارند، مشورت خواهد داد که از این گونه موانع چگونه کار گیرند تا باعث بسته شدن خیابانها نشود.

او گفت: "البته ما می خواهیم در این مورد برخورد منطقی داشته باشیم. مسایل امنیتی ادارات و نهادهای خارجی را جدا در نظر می گیریم."

مقامهای پلیس کابل هم اعلام کرده اند که شهرداری کابل را در زمینه برداشتن این موانع حمایت کامل خواهد کرد. عبدالرحمان رحمان، فرمانده پلیس کابل گفت که وزارت داخله تصمیم گرفته که در آغاز این برنامه موانع امنیتی را از جلو ادارات مربوط به خود بردارد.

آقای رحمان گفت: "فرماندهی پلیس کابل تمام موانعی را که در ادارات مربوط آن بود، دیروز کاملا برداشت و امروز شما شاهد هستید که موانع از مقابل اداره پلیس نظم عامه و پلیس سرحدی برداشته می شود."

فرمانده پلیس کابل گفت که هر نقطه ای را که شهرداری کابل تعیین کند، نیروهای پلیس برای برداشتن موانع در آن جا وارد عمل خواهند شد.

آقای رحمان گفت: "امیدواریم که تمام نهادهای محترم به این تصمیم لبیک گویند و اگر آنها خودشان این موانع را برنداشتند، وزارت داخله و فرماندهی پلیس کابل مطابق دستور رئیس جمهوری و قانون جاده ها، با آنها برخورد قانونی و لازم خواهند کرد."

شماری از شهروندان کابل که ناظر آغاز این روند بوده اند، اقدام شهرداری کابل و وزارت داخله را گامی مثبت می دانند، اما با توجه به عملی نشدن تصمیم های قبلی شهرداری و پلیس در گذشته چندان خوشبین نیستند.

رسول، یکی از شهروندان کابل که شاهد برداشتن موانع از مقابل ساختمان پلیس مرزی، واقع در نزدیکی میدان "دهمزنگ" در غرب کابل بود، گفت: "از اقدام امروز وزارت داخله خوش هستم، به شرط این که آن را عملی کنند. بارها وعده کرده اند اما عملی نشده است."

در پی بالا گرفتن خشونت ها در شهر کابل و به ویژه حملات انتحاری از سوی شورشیان، ادارات دولتی و نهادهای داخلی و خارجی مستقر در این شهر به گذاشتن موانع امنیتی در جلو دفاتر خود آغاز کردند.

ظرف چند سال اخیر این موانع در خیابانهای شهر کابل به حدی افزایش یافت که عملا باعث بسته شدن شماری از خیابانها و تنگ شدن شماری از خیابانهای دیگر شد.

موانع متعدد و تنگ شدن خیابان در شهری که جمعیتی بسیار بیشتر از ظرفیتش را در خود جای داده، مشکلات زیادی را برای جریان ترافیک و ساکنان این شهر به وجود آورده است.

مطالب مرتبط