روزنامه های کابل، سالگرد انتخابات

سالروز برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و فرمان انحلال شرکتهای امنیتی از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در محور مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت صبح با اشاره به نخستین سالروز برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری نوشته که آقای کرزی به رغم پیروزی در پی جنجالهایی در باره تقلبی که در انتخابات صورت گرفت، در یک سال گذشته نتوانست که یک پارچگی تیم سیاسی خود را نگه دارد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 29 اسد/مرداد سال گذشته برگزار شد و در پی جنجالهای دامنه دار در مورد آن آنچه که "تقلب گسترده" در آن خوانده شد، حامد کرزی برنده انتخابات اعلام شد.

روزنامه از اختلافات میان آقای کرزی و متحدان عمده او مانند محمد محقق، ژنرال عبدالرشید دوستم و کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری، به عنوان شگاف در تیم آقای کرزی یاد کرده که در یک سال گذشته به میان آمده است.

به نظر نویسنده هشت صبح، علاوه بر دور شدن متحدان سیاسی آقای کرزی، شماری از "یاران نزدیک و مطمئن" او مانند امرالله صالح و حنیف اتمر هم از کنار او رفتند و آقای کرزی تنها توانست برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین را از کنار عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی و از رهبران اصلی مخالفان سیاسی دولت دور کند و شامل تیم خود سازد.

هشت صبح همچنین نوشته که آقای کرزی در سال گذشته نتوانست که اعضای کابینه خود را تکمیل کند و حالا تمام تلاش او این است که پارلمان آینده را از آن خود سازد تا تجربه پنج سال گذشته تکرار نشود.

روزنامه ماندگار نوشته که دولت، مخالفان سیاسی و رسانه ها با سکوت به استقبال سالروز دومین انتخابات ریاست جمهوری رفتند. به نوشته این روزنامه، انتظار می رفت که دولت از این روز به گرمی استقبال کند و از مشروعیت انتخابات حرف بزند و از برگزاری جرگه صلح و کنفرانس کابل به عنوان دستاورد یک سال گذشته یاد کند.

از مخالفان نیز انتظار می رفت که به یک سالگی این انتخابات واکنش نشان دهند، اما به تعبیر نویسنده یک نشست خبری هم برگزار نشد.

ماندگار در ادامه افزوده که آقای کرزی در یک سال گذشته حتی اعضای کابینه اش را هم نتوانست تکمیل کند، اختلافات میان دولت افغانستان و جامعه جهانی هم افزایش یافته و در پی سیاست های دولت آقای کرزی نقش پاکستان بر تعاملات افغانستان بیشتر شده است.

ماندگار همچنین نوشته که حمایت جامعه جهانی از دولتی که بر اثر تقلب به میان آمده باعث شده که امیدواری مردم کاهش یابد و در یک سال اخیر طالبان به عنوان یک "نیروی سیاسی منظم" وارد صحنه شده و نگرانی های منطقه ای را برانگیخته است.

آرمان ملی با اشاره به فرمان انحلال شرکت های خصوصی امنیتی از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و گفت و گوی جان کیری، سناتور آمریکایی با او، نوشته که آقای کرزی باید "قصه خود را مفت نکند".

اخیراً آقای کرزی فرمان داد که این شرکت ها تا چهار ماه دیگر فعالیت های خود را در افغانستان متوقف کنند. در افغانستان 52 شرکت امنیتی کار می کنند و عمدتا مشغول تامین امنیت کاروانهای تدارکاتی نیروهای بین المللی، نهادهای غیردولتی و بانک های خصوصی هستند.

آرمان ملی نوشته که سناتور کیری پس از آن که کابل را به قصد اسلام آباد ترک کرد، بار دیگر به کابل بازگشت و نوشته که او از آقای کرزی در سفر دومش خواسته که فرمان خود را بازبینی کند.

این روزنامه تاکید کرده که آقای کرزی باید "تسلیم زور نشود" و تلاش کند که اسناد تخلف شرکت های امنیتی را از طریق رسانه ها منتشر کند، در غیر آن اعتبار او در میان مردم آسیب خواهد دید.

این در حالی است که رسانه های دولتی در کابل گزارش داده اند که سناتور جان کیری از فرمان آقای کرزی در مورد انحلال شرکت های امنیتی "حمایت کامل" کرده است.

روزنامه دولتی اصلاح در گزارشی نوشته که این سناتور آمریکایی از حمایت کامل دولت آمریکا نسبت به فرمان انحلال شرکت های امنیتی به آقای کرزی اطمینان داده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به نشست چهارجانبه سوچی در روسیه نوشته که تروریسم ابعاد جهانی دارد و تاکید کرده که تنها موفقیت در مبارزه با تروریسم "همگرایی جهانی" است.

اخیرا رهبران افغانستان، روسیه، تاجیکستان و پاکستان در شهر سوچی روسیه با هم دیدار و گفتگو کردند و مبارزه با تروریسم، افراطگرایی و مواد مخدر از موضوع های مهم مورد بحث آنها بود.

انیس افزوده که دولت افغانستان تلاش دارد از ابزارهای دیپلماتیک برای تقویت روابط کشورها در زمینه پیروزی بر تروریسم در منطقه استفاده کند.

این روزنامه در ادامه نوشته که کشورهای منطقه ناگزیر اند که برای رفع خطر تروریسم هماهنگ شوند و در غیر آن تهدیدهای امنیتی آرامش این کشورها را برهم خواهد زد.

روزنامه افغان جرگه در سرمقاله خود نوشته که پس از برگزاری کنفرانس های لندن و کابل، جرگه مشورتی صلح و برخی نشست های دیگر در مورد مصالحه با مخالفان، اکنون نوبت آن رسیده که رئیس جمهوری افغانستان کشورهای منطقه را هم از برنامه های کاری خود آگاه کند.

این روزنامه افزوده که از این حقیقت نمی توان چشم پوشی کرد که "دست های کثیفی" تلاش دارد که "به طور علنی و بدون ترس" در راه تامین صلح در کشور "سنگ اندازی" کند. نویسنده افشای دهها هزار سند محرم ارتش آمریکا از سوی ویکی لیکس، مسلح شدن مخالفان دولت و جابجایی آنها در مناطق مختلف را بخشی از این تلاش ها و هدف از آن را "روشن نگه داشتن آتش جنگ در افغانستان" دانسته است.

افغان جرگه در ادامه نوشته که صلح زمانی در افغانستان تحقق خواهد یافت که نیروهای خارجی از این کشور بیرون شوند و کشورهای منطقه را بگذارند که قضیه افغانستان حل کنند و آنگاه مخالفان مسلح دولت این کشور هم اسلحه خود را به زمین خواهند گذاشت.