روزنامه های کابل: دوشنبه اول سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوع های مختلفی، از جمله مسائل امنیتی و مبارزات انتخابات پارلمانی را در مطالب اصلی خود مورد بحث قرار داده اند.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مقاله ای در هشت صبح با عنوان "حلقه گم شده جنگ بی فرجام" نوشته که "با مدارا و تاریک‌سازی و هدف گم کردن نمی‌توان مردم افغانستان را بسیج کرد".

آقای اسپنتا افزوده است: "ما و متحدان ما هر روز خود و مردم خود را به جای سرچشمه‌های زلال، به سوی سراب می‌بریم. دوستان و دشمنان را باید با روشنی نام گرفت، هیچ استراتژی جنگی بدون اهداف روشن و تعریف دوستان و دشمنان به پیروزی نرسیده است".

مشاور امنیت ملی کرزی در هشت صبح نوشته که برخی سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی منطقه به افغانستان به عنوان "ته‌سرای خلوت" خود می‌نگرند و این سازمان‌ها از یک سو خود با "افراطی‌گری خودپرورده" رو در رواند و از سوی دیگر مهماندار "شورای کویته"، شبکه حقانی" و "حزب اسلامی حکمتیار" هستند.

آقای اسپنتا افزوده که این واقعیت را مردم و مقام‌های دولتی افغانستان و کشورهای متحد افغانستان می‌دانند. "مردم افغانستان و جهان از این جنگ بی‌فرجام، که در آن هر روز بیشتر از پیش مرزهای میان دوست و دشمن مغشوش می‌شود، به تنگ آمده‌اند".

راه نجات با اشاره به مبارزات دومین انتخابات پارلمانی در کشور نوشته که "ضعف فرهنگ سیاسی" باعث شده که نامزدهای انتخابات به "رقابت‌های منفی" بپردازند.

مبارزات انتخاباتی از روز دوم سرطان (تیر) آغاز شد و تا ۲۵ سنبله (شهریور) ادامه خواهد یافت. انتخابات در روز ۲۷ سنبله برگزار خواهد شد. بیش از ۲۶۰۰ نامزد برای رسیدن به ۲۴۹ کرسی مجلس نمایندگان افغانستان با هم رقابت می‌کنند.

روزنامه نوشته که مواردی از تهدید نامزدها، بی احترامی بعضی از نامزدها نسبت به نامزدهای دیگر و نصب پوستر برخی از نامزدها روی پوسترهای نامزدهای دیگر گزارش شده است.

راه نجات به نقل از یکی از نامزدهای انتخابات نوشته که برخی از نامزدها تلاش کرده‌اند که با توانمند و بزرگ جلوه دادن خود در میان مردم، دست به رقابت‌های منفی بزنند و "روند عادلانه و شفافیت" مبارزات انتخاباتی را زیر سوال برده اند.

اراده هم در مطلبی نوشته که انتخابات پارلمانی زیر "سایه تفنگ" قرار گرفته و زورمندان مانع مبارزات درست نازمزدهای انتخابات به ویژه زنان می‌شوند.

روزنامه به نقل از فعالان حقوق بشری نوشته که افراد زورمندی که نامزد انتخابات شده‌اند، "میدانی باز برای گرفتن رای از مردم از طریق تهدید و تطمیع" روستاییان افغانستان در اختیار دارند. هر چند روزنامه توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

روزنامه باختر انتقاد برخی از سناتوران افغان از برنامه سفر سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به کابل را بررسی کرده است.

سناتور کری اخیرا در جریان سفرش به منطقه، دو بار به کابل آمد و در این رفت و آمدها با هیچ یک از اعضای مجلس سنای افغانستان دیدار نداشت. باختر به نقل علم ایزدیار، معاون سنای افغانستان نوشته که حتی در دیدار آقای کری با کرزی رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای افغانستان هم حضور نداشته است.

باختر سناتوران افغان را "منزوی" خوانده و نوشته که مجلس سنای افغانستان تصمیم گرفته است که رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری این کشور را برای ارائه توضیحات در این زمینه به مجلس فرابخواند.