پترائوس: اگر ضرب الاجل خروج از افغانستان مخاطره آمیز باشد تذکر خواهم داد

اوباما و پتریوس
Image caption پتریوس در صورت لزوم نظر کارشناسی خود را صراحتا با اوباما در میان می گذارد

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفته است در صورت لزوم نظر صریح خود در مورد ضرب الاجل خروج از افغانستان را ابراز خواهد کرد.

ژنرال دیوید پترائوس، که اخیرا به فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان منصوب شده، در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که اگر احساس کند ضرب الاجل تعیین شده توسط رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامی آمریکاییان از افغانستان "بیش از اندازه مخاطره آمیز است" این نظر خود را با وی در میان خواهد گذاشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که نیروهای آمریکایی از ماه ژوئیه سال آینده خروج از افغانستان را آغاز خواهند کرد.

در این مصاحبه، جان سیمپسون، دبیر بخش بین المللی بی بی سی، از دیوید پتریوس سئوال کرد که آیا فشار دولت آمریکا برای آغاز خروج نظامی از افغانستان به معنی دشوار شدن برنامه ریزی و اجرای عملیات نظامی نیست؟

دیوید پترائوس گفت که اگرچه قرار است روند خروج نظامی در ماه ژوئیه سال آینده آغاز شود، اما تعیین این تاریخ به معنی آن نیست که نیروهای آمریکایی به طور دستجمعی افغانستان را ترک خواهند کرد.

از فرمانده ناتو در افغانستان سئوال شد که اگر ضرب الاجل تعیین شده برای آغاز خروج نظامی را غیر واقع بینانه یا خطرناک بداند چه خواهد کرد؟

ژنرال پترائوس گفت که در چنین صورتی، به عنوان یک نظامی، نظر کارشناسی خود را با رئیس جمهوری آمریکا در میان خواهد گذاشت.

دیوید پترائوس پس از به دست گرفتن فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان کمابیش همان روشی را برای پیروزی بر شورشیان در پیش گرفته که قبلا در عراق به اجرا گذاشته بود و در عین تلاش برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر، کوشیده است مانع از آن شود که دامنه انتظارات بیش از حد گسترش یابد.

در مورد عراق، روش ژنرال پترائوس پیروزی قطعی را به همراه نیاورد اما باعث شد تا شرایط امنیتی آن کشور به گونه ای چشمگیر بهبود یابد.

دبیر بخش بین المللی بی بی سی در این مصاحبه گفت که در کابل، به نظر می رسد که بسیاری از مردم معتقدند که طالبان در این جنگ پیروز می شوند در حالیکه حدود شصت درصد از آمریکاییان و هفتاد درصد از بریتانیایی ها با ادامه حضور نظامیان خود در افغانستان مخالفند.

ژنرال پترائوس گفت که لازم است این نوع تفکر تغییر یابد و افزود "ناتو تا کنون توانسته است ابتکار عمل چند سال گذشته طالبان در ولایت های هلمند و قندهار و اطراف کابل را خنثی کند و شورشیان با شرایط مشابهی در مناطق دیگر هم مواجه خواهند شد."

به گفته فرمانده ناتو در افغانستان، برای این منظور، عملیاتی برای تصرف و پاکسازی مواضعی که طالبان در اشغال دارند لازم است و البته دشمن نیز در برابر اینگونه عملیات مقاومت خواهد کرد و در نتیجه، پیش از اینکه به طور کلی اوضاع به نفع ناتو تغییر یابد، دوره ای دشوار در پیش خواهد بود.

درک نگرانی کرزی

در این مصاحبه، ژنرال پترائوس تصریح کرد که نگرانی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را در مورد تلفات غیرنظامی در عملیات علیه شورشیان طالبان درک می کند و افزود که سیاست ژنرال مک کریستال، فرمانده سابق نیروهای ناتو در تعهد به کاهش تلفات نظامی را دنبال خواهد کرد.

Image caption فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نگرانی کرزی در مورد تلفات غیرنظامی را 'درک می کند'

در این روش، نیروهای ناتو عملیات خود در مناطق سکونت غیرنظامیان را تا حد امکان محدود می کنند.

ژنرال پترائوس تاکید کرد که تلفات غیرنظامی می تواند آثار پیروزی کسب شده در یک عملیات نظامی را خنثی کند و افزود که کمابیش هر روز با حامد کرزی تماس دارد و با او گفتگو می کند.

فرمانده ناتو در افغانستان ناکامی در یافتن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده را "یک شکست واقعی اطلاعاتی" توصیف کرد اما تاکید ورزید که همانگونه که تجربه کسب شده در یوگوسلاوی سابق نشان داد، جستجو برای یافتن یک فرد تحت تعقیب آسان نیست.

ژنرال پترائوس در پاسخ به سئوالی در این مورد که آیا ورود آمریکا به جنگ عراق باعث شد تا جنگ در افغانستان به نتیجه سریع نرسد، یک چنین نتیجه گیری را حاصل "ساده اندیشی" خواند.

فرمانده ناتو در افغانستان یادآور شد که در سال 2005 برای بررسی شرایط افغانستان به این کشور اعزام شد، و پس از بازگشت، در گزارشی به دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا، گفت که جنگ افغانستان بیش از جنگ عراق به طول خواهد انجامید.

به گفته ژنرال پترائوس، اگرچه این نظر مطابق انتظار آقای رامسفلد نبود اما او خود را ملزم می دانست تا ارزیابی بی طرفانه ای از شرایط نظامی در افغانستان را همانگونه که مشاهده می کرد در اختیار وزیر دفاع قرار دهد.

خبرنگار بی بی سی در مصاحبه با ژنرال پترائوس گفت که گاه این نظر مطرح شده است که نیروهای بریتانیایی در افغانستان انتظاراتی را که از آنها می رفت برآورده نکرده اند.

ژنرال پترائوس، که به طرفداری از بریتانیایی ها شهرت دارد، گفت که عملکرد نیروهای بریتانیایی "عالی" بوده است.

در عین حال، وی گفت که تحقق کامل انتظاراتی که از نیروهای بریتانیایی می رفت مستلزم به کارگیری نفرات و تجهیزات به مراتب بیشتری بوده که ارتش بریتانیا در اختیار نداشته است.

مطالب مرتبط