ناتو: آموزش نیروهای افغان به زمان بیشتر نیاز دارد

ژنرال ویلیام کلدول، مسئول بخش آموزش ناتو در افغانستان
Image caption ژنرال کلدول می گوید آموزش نیروهای افغان قبل از اکتبر سال آینده تکمیل نخواهد شد

یک ژنرال ارشد آمریکایی هشدار داده است که "افزایش میزان فرار" از صفوف نیروهای امنیتی افغانستان و سطح بی سوادی، انتقال مسئولیت امنیتی افغانستان به این نیروها را با تاخیر روبرو خواهد کرد.

ژنرال ویلیام کلدول، مسئول بخش آموزش ناتو در افغانستان می گوید، این مساله سبب شده است تا ظرفیت نیروهای ارتش و پلیس افغانستان آنگونه که پیش بینی می شد، تقویت نشود.

ژنرال کلدول گفت که به این اساس، نیروهای امنیتی افغانستان در نهایت تا اواخر ماه اکتبر سال آینده میلادی، قادر خواهند شد مسئولیت تامین امنیت کشورشان را به عهده بگیرند.

اما این زمانبندی در حالی است که آمریکا در نظر دارد از ماه جولای/ژوئیه سال آینده میلادی، خروج سربازان خود را از افغانستان آغاز کند.

پیش بینی که مقامات آمریکایی داشتند این بود که تا آن زمان، نیروهای افغان قادر خواهند بود بار مسئولیت تامین امنیت افغانستان را از شانه های نیروهای آمریکایی بردارند.

اما ژنرال کلدول می گوید، با توجه به آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان در حال حاضر، این نیروها تنها توانایی تامین امنیت بخشی از کشور را، آن هم با کمک نیروهای خارجی، دارند.

براساس آمار رسمی، افغانستان در حال حاضر حدود صد و سی و چهار هزار سرباز در ارتش و حدود نود هزار پلیس دارد.

بلند ترین حقوقی که یک سرباز یا پلیس افغانستان، آنهم در مناطق پر خطر، دریافت می کند، معادل سیصد دلار آمریکایی است.

گفته می شود حقوق اندک این نیروها، یکی از عوامل "فرار" از ارتش و پلیس بوده است و علاوه بر این، تهدید طالبان در برخی از مناطق نا امن نیز سربازان ارتش و پلیس را وادار به ترک وظیفه کرده است.

بی سوادی

موضوع دیگری که به نظر ژنرال ویلیام کلدول، مسئول آموزش ناتو در افغانستان، مانع افزایش توان نیروهای امنیتی افغانستان می شود، بی سوادی شمار زیاد این نیروها است.

Image caption روند "کند" آموزش نیروهای افغان مورد انتقاد بوده است

ژنرال کلدول می گوید، از میان افرادی که تازه در صفوف نیروهای ارتش و پلیس افغانستان استخدام شده اند، تنها چهارده تا هجده درصد آنان باسواد هستند.

آموزگاران ارتش و پلیس افغانستان می گویند، در صورتی که نیروهای امنیتی افغانستان از حداقل سواد بهره مند نباشند، حتی در اجرای وظایف بسیار ساده نیز با مشکل روبرو خواهند بود.

مسئولان می گویند، حدود بیست و هفت هزار نفر از نیروهای ارتش و پلیس افغانستان تا حالا شامل برنامه های سوادآموزی شده اند.

مقامات امیدوار هستند که تعداد این افراد تا آخر دسامبر امسال به پنجاه هزار نفر رسیده و تا جولای سال آینده دو برابر شود.

اما به هر حال، کندی روند آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، تنها می تواند به نگرانی های قبلی در مورد برنامه آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بیافزاید.

برنامه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان از ماه جولای سال آینده میلادی، سوالهای زیادی را به وجود آورده که چگونه نیروهای امنیتی افغانستان قادر خواهند بود به تنهایی امنیت کشورشان را تامین کنند.

اخیرا ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده عمومی ناتو و نیروهای ائتلافی در افغانستان گفت که اگر فکر کند که برنامه آغاز خروج از افغانستان با توجه به شرایط این کشور "خطرساز" است، این مسئله را به رئیس جمهور اوباما یادآوری خواهد کرد.

اما وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که برنامه آغاز خروج از افغانستان، کماکان در تاریخ تعیین شده اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط