روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره مبارزه با تروریسم و مسائل مربوط به انتخابات پرداخته اند.

هشت صبح این سخن حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون ای بی سی آمریکا را که گفته "معتقدم که مبارزه با تروریسم به صورت مطلق پیروز شدنی است"، نقد کرده است.

به نوشته روزنامه، مقامهای دولت افغانستان خود گفته اند که از طالبان تا حال تعریفی مشخص ندارند. به نظر نویسنده، در حالی که هنوز دولت "حد و مرز مخالفان خود را نمی داند، چگونه از پیروزی علیه آنان سخن می گوید؟"

هشت صبح تاکید کرده که پیش از همه چیز "دولت افغانستان باید بداند که با چه کسانی می جنگد و آنان دارای چه عقاید، ویژگی ها، اهداف و برنامه هایی هستند. در غیر آن هر نوع جنگ و صلح با کسانی که اصلا شناختی در مورد شان نداریم، نتایجی به همراه نخواهد داشت".

باختر انتشار دهها هزار سند سری ارتش آمریکا از جنگ افغانستان به وسیله سایت اینترنتی ویکی لیکس را برای افغانستان "فرصتی" دانسته که از دست می رود. روزنامه به نقل از تحلیلگران، دولت این کشور را در استفاده از این فرصت "ضعیف و ناتوان" خوانده است.

به نوشته این روزنامه، این اسناد نشان داد که "مراکز اصلی تمویل و تجهیز طالبان در پاکستان است و این کشور قویا از شورشیان حمایت می کند"، اما موضع دولت افغانستان پس از انتشار این اسناد برای قانع ساختن جامعه جهانی برای تمرکز بر سرکوب منابع اصلی تروریسم چندان تقویت نشده است.

نویسنده باختر در ادامه افزوده که دولت البته تایید می کند که جامعه جهانی از گذشته می دانسته که پایگاه اصلی تروریسم در بیرون از کشور است، اما هنوز نتوانسته که جامعه جهانی را قانع به از بین بردن این مراکز کند و تلاش آن در این زمینه نتیجه محسوسی در پی نداشته است.

ماندگار از "بیم تقلب" در انتخابات پارلمانی افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشته که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات هر روز "دغدغه ها و نگرانی های تازه ای قامت می افرازند".

سرمقاله نویس ماندگار مشکلات امنیتی و مسدود ماندن ۹۳۰ مرکز رای گیری در سراسر کشور را از مهمترین چالش ها بر سر راه انتخابات دانسته و نوشته که این وضعیت برگزاری شفاف و عادلانه انتخابات را "زیر سوال" برده است.

این روزنامه با طرح این پرسش که آیا افزایش ناامنی با نیرومند شدن طالبان و ضعف نیروهای ناتو و افغان ارتباط دارد یا با "ایجاد فضای کاذب برای تقلب و جعلکاری؟"، نوشته که هر چند انتخابات بدون تقلب نخواهد بود اما مردم باید از گذشته درس عبرت بگیرند و به افراد "واقعا وطن دوست" رای بدهند.

سروش ملت در مطلبی نوشته که شماری از افراد "بیسواد" و پولدار پارلمان را "عوضی گرفته" و نامزد انتخابات مجلس شده اند. به نظر نویسنده نامزد شدن افراد بیسواد در انتخابات مجلس "توهین به دموکراسی و مردم افغانستان" است.

نویسنده روزنامه نوشته که "از شعارهای مفت (رایگان)، خالی و تکراری تا نحوه کمپین و چسباندن عکس های این نامزدها، پیداست که فاجعه ای در راه است و پنج سال ناکامی دیگر هدیه نامزدهای این دور انتخابات به مردم افغانستان خواهد بود".

نویسنده مطلب پایین بودن سطح آگاهی اجتماعی و سیاسی مردم، بیسوادی گسترده در میان مردم و عدم معیارهای علمی برای نامزد شدن و نوپا بودن دموکراسی در کشور را از دلایل اصلی "بحران" در انتخابات دانسته است.

روزنامه دولتی انیس در صفحه نخست خود نوشته که شورای وزیران افغانستان به اداره ارگانهای محلی دستور داده است که در زمینه انحلال شرکت های امنیتی خصوصی "با قاطعیت" عمل کند.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان فرمان داد که این شرکت ها منحل شوند.

به نوشته انیس، آقای کرزی در جلسه شورای وزیران گفته است که "بخاطر انحلال این شرکت ها هیچ گونه تعللی را نمی پذیرد". آقای کرزی همچنین گفته که کارمندان شرکت های امنیتی "بدون اتلاف وقت" برای استخدام در ادارات دولتی، به این ادارات مراجعه کنند.

انیس همچنین در گزارش دیگری نوشته که آقای کرزی در مصاحبه با یک تلویزیون آمریکایی گفته که حضور شرکت های خصوصی امنیتی "مانع بزرگ" در راه توسعه نیروهای امنیتی افغانستان هستند. رئیس جمهوری افغانستان در این مصاحبه گفته که این شرکت ها "میلیاردها دلار" را ضایع کرده و مانع رشد پلیس شده اند.