نامه سرگشاده زنان افغان به حامد کرزی

شماری از زنان افغان که با نام "کمپین 50 در صد" فعالیت می کنند، در نامه سرگشاده ای به حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از او خواسته اند، مانع رسمیت بخشیدن به قوانینی شود که مشروعیت قانون اساسی این کشور را زیر سوال می برد.

این زنان ده سال گذشته در افغانستان را سالهای پر امید برای زنان این کشور توصیف کرده و تصریح کرده اند که در این سالها زنان شاهد آزادی خود از بند اسارت، تعصب و بینادگرایی بوده اند.

در بخشی از این نامه با اشاره به تحولات مثبت ده سال گذشته آمده است:" این تحولات، آبروی از دست رفته افغانستان را در سطح بین المللی دوباره احیا کرد. اما با دریغ که در سالهای اخیر، این امید ها و دستاورد ها دستخوش نابسامانی و عقبگرد گردیده که فجایع انسانی چون ترور، سنگسار و تبعیض جنسیتی را به بار آورده است".

حجم بیشتر این نامه که با ستایش و ارج گزاری تلاشهای دولت و جامعه جهانی در نخستین سالهای دهه جاری، شروع شده، به نگرانی هایی اختصاص دارد که به باور این زنان اگر جدی گرفته نشوند همه دستاورد های سالهای اخیر را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

آنچه در این نامه به عنوان نگرانی جدی زنان و "همه انسانهای آگاه" از آن یاد شده موارد اخیر سنگسار است:" جناب رئیس جمهوری! وحشت شنیدن خبر سنگسار دو زن در ولایات بادغیس و قندوز خواب راحت را از چشمان تمامی زنان افغانستان و همه انسانهای آگاه ربوده چرا که این واقعات یادآور و تکرار اعمال خشن و غیر انسانی بنیادگرایان سیاه اندیش بوده و خاطرات تکان دهنده و تلخ اسارت حاکمیت آنها را در اذهان زنان افغانستان زنده کرده است".

Image caption در زمان مبارزات انتخات ریاست جمهوری نیز شماری از زنان افغان مطالبات مشخصی را مطرح کردند

این موارد سنگسار که در این نامه از آن یاد شده توسط نهاد های دولتی افغانستان اجرا نشده اند، بلکه هردو مورد در مناطق تحت کنترل طالبان و توسط آنها عملی شده است. اما زنان افغان از رئیس جمهوری افغانستان به عنوان "پاسدار قانون اساسی" خواسته است جلو چنین اتفاق ها را بگیرد.

در بخش دیگری از این نامه چنین آمده است:" در انتخابات دهه اخیر زنان بی شماری کیلومترها راه را با پای پیاده طی نمودند تا خود را به صندوق های رای برسانند. زنان زیادی به خاطر فعالیت ها و مبارزات برابری خواهانه کشته شده اند. امروز شما و هیات حاکمه افغانستان موظفید به عنوان نمایندگان منتخب مردم، از حقوق آنها پاسداری کنید و نه تنها در راستای تامین امنیت، صلح و رفاه این مردم به منتهای درجه تلاش نمایید بلکه باید در مورد وقایعی که حاکمیت قانون و قوای سه گانه را زیر سئوال می برد، نیز پاسخگو باشید".

در این نامه سرگشاده همچنین تصریح شده است که زنان افغان بیشتر از همه خواهان حاکمیت قانون هستند و به قوانین عادلانه ای که حقوق انسانی آنها را ضمانت کند ارج می گذارند، اما نمی خواهند که "قوانین عرفی" در افغانستان رسمیت یابند که زنان نخستین قربانی اجرای چنین قوانینی هستند.

تلاش برای تامین امنیت سراسری، جلو گیری از اعمال خشن و ضد بشری، جلو گیری از رسمیت یافتن قوانین عرفی، از مهم ترین خواستهایی است که در پایان این نامه از رئیس جمهوری افغانستان خواسته شده است.

دولت افغانستان اخیرا تلاش می کند برای تامین امنیت و پایان بخشیدن به شورشها با گروه های شورشی و مشخصا طالبان مذاکرده کند.

زنان افغان در این نامه با حمایت ضمنی از چنین مذاکراتی از حامد کرزی خواسته اند، " حقوق انسانی زنان" را مبنی تفاهم و مذاکره با گروه های شورشی قرار دهند.

Image caption شماری از زنان به طرح قانون احوال شخصیه شیعیان در مجلس اعتراض کردند

گرفتاری و مجازات عاملان سنگسار های اخیر و جلو گیری از قدرت گرفتن نهاد های سنتی موازی با نهاد های قانونی از دیگر خواستهای مطرح در این نامه است.

نگرانی های مشابهی پیش از این نیز از سوی نهاد های حقوق بشر و نهاد های مدنی افغانستان مطرح بوده است. حامد کرزی اخیرا در گفت و گو با تلویزیون ان بی سی آمریکا گفته است، برسر حقوق زنان با هیچ گروهی مذاکره نخواهد کرد.

این زنان در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری نیز مطالبات مشخصی را مطرح کردند و نامزد های ریاست جمهوری خواستند در صورت برنده شدن به خواستهای آنان توجه کنند.

زنان افغانستان از دوران طالبان خاطرات تلخی دارند، در رژیم طالبان آنها از حق تحصیل، حق کار و حتی آزادی رفت و آمد و خرید بدون محرم مرد، محروم بودند.

در سالهای اخیر، زنان در بخشهای مختلف فعالیت های اجتماعی حضور دارند،

مطالب مرتبط