بایدن: درحال رسیدن به نتایج ملموس در افغانستان هستیم

Image caption آقای بایدن می گوید برنامه خروج سربازان آمریکایی از افغانستان طبق برنامه قبلی اجرا خواهد شد

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا یکبار دیگر تاکید کرده است که جنگ به رهبری آمریکا در افغانستان در حال نتیجه دادن است. او گفت ناکام خواندن این جنگ قضاوتی بسیار زود هنگام است.

آقای بایدن که برای سربازان کهنه کار آمریکا در ایندیانا پولیس صحبت می کرد، گفت که نیروهای آمریکایی در افغانستان در جنگ علیه القاعده پیشرفت های خوبی داشته اند.

او گفت: " پس از سالها غفلت، بالاخره ما اکنون یک استراتژی صریحا تعریف شده داریم و منابع لازم برای تطبیق این استراتیژی نیز فراهم شده است.ما در حال رسیدن به پیشرفت های ملموسی برای به دست آوردن اهداف مان در افغانستان هستیم و اهداف ما همانا مختل کردن، برچیدن و نابود کردن کامل شبکه القاعده در افغانستان و پاکستان است".

آقای بایدن دراین سخنرانی در مورد جنگ افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از عراق لحن خوشبینانه ای داشت و گفت که ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی، هر آنچه را که برای پیروزی در افغانستان نیاز است، در اختیار دارد.

" ژنرال پترائوس اکنون تمامی منابعی را که استراتژی آمریکا در افغانستان نیاز داشت/ در اختیار دارد. پس تمامی پیش بینی ها مبنی بر ناکامی این جنگ، زودهنگام و ناپخته است. سرانجام در همین ماه جنرال پترائوس آن منابعی را بدست آورد که نظامیان آمریکا برای پیروزی در این ماموریت از رئیس جمهوری و از من درخواست کرده بودند."

معاون رئیس جمهوری آمریکا یکبار دیگر تکرار کرد که اجرای برنامه واگذاری مسئولیت های امنیتی افغانستان به نیروهای این کشور براساس برنامه ای از پیش تعیین شده، سال آینده آغاز خواهد شد: " همانگونه جنرال پترائوس گفته است/ ما پیشرفت ها را در ماه دسامبر امسال بررسی خواهیم کرد و انتقال مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغان به صورت مسئولانه و بادرنظر داشت شرایط/ ولایت به ولایت در ماه جولای سال آینده آغاز خواهیم کرد."

ماه جولای/ژوئیه سال آینده میلادی یعنی کمتر از یک سال دیگر، ضرب الاجل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تعیین شده است. از زمان تعیین این ضرب الاجل مقامات آمریکایی تعابیر متعددی را در مورد آن مطرح کرده اند که به گفته منتقدان موجب سردگرمی شده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که ضرب الاجل جولای 2011 برای آغاز خروج نیروهای آمریکا بدون تردید عملی خواهد شد. درحالیکه فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است بادرنظر داشت وضعیت، احتمال دارد او توصیه کند که این ضرب الاجل عملی نشود.

سفیر روسیه در کابل نیز اخیرا در یک گفت و گو با بی بی سی اذعان کرد که خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان در حالی که نیروهای افغانی آماده پذیرش مسئولیت نباشند، "فاجعه بار" خواهد بود.

مقام های افغان نیز حرف روشنی در این مورد نزده اند و هرگاه که بحث خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مطرح شده، آنها بر ضرورت آموزش و تجهیز نیروهای ارتش و پلیس افغانستان تاکید کرده اند.

از سوی دیگر امروز یکی از مقام های ارشد ناتو گفته است که شمار بالای فرار نیروها از ارتش و پلیس افغانستان از یک سو و میزان بالای بی سوادی در میان این نیروها از سوی دیگر، سبب شده است که روند آموزش آنها به کندی به پیش روند و آنها در جولای سال آینده آماده پذیرش مسئولیت هایی که درحال حاضر به عهده نیروهای آمریکایی است، نخواهند بود.

مطالب مرتبط