ژنرال آمریکایی: جدول خروج نیروها باعث دلگرمی طالبان است

ژنرال جیمز کانوی
Image caption اظهارات ژنرال کانوی درباره افغانستان بسیار صریح ارزیابی شده است

یک ژنرال ارشد ارتش آمریکا اخطار داده است که جدول زمانی تعیین شده توسط دولت این کشور برای شروع فرآیند خروج نیروها از افغانستان باعث تشویق طالبان می شود.

ژنرال جیمز کانوی، فرمانده سپاه تفنگداران دریایی آمریکا، گفت که این جدول زمانی - که ژوئیه 2011 شروع می شود - "به دشمن ما انرژی می دهد."

با این حال ژنرال کانوی گفت که به عقیده او نیروهای آمریکایی در جنوب افغانستان احتمالا باید برای چند سال در آنجا بمانند.

اظهارات او احتمالا به بحث ها درباره استراتژی آمریکا در افغانستان و تاریخ تعیین شده برای آغاز روند خروج دامن خواهد زد.

خبرنگاران بی بی سی می گویند که مقام های دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به طور غیرعلنی می گویند که از شنیدن اظهارات این ژنرال تعجب نمی کنند چرا که همان صراحت لهجه همیشگی سپاه تفنگداران دریایی را منعکس می کند، به خصوص اینکه این ژنرال درحال بازنشسته شدن است.

ژنرال کانوی که تازه از افغانستان بازگشته است در یک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت نگران است که وجود چنین تاریخی ممکن است چنین به طالبان القا کند که آمریکا برای به پایان بردن جنگ آماده می شود.

او گفت: "از بعضی جهات فکر می کنیم که (این تاریخ) در حال حاضر به دشمن ما انرژی می دهد. به نظر ما او ممکن است به خود بگوید، در واقع مکالماتی را استراق سمع کرده ایم که می گوید، 'فقط کافی است که برای مدت مشخصی صبر داشته باشیم'."

او در مورد تفنگداران دریایی در ولایت جنوبی هلمند و قندهار گفت: "راستش من فکر می کنم چند سال طول بکشد تا اوضاع کارزار طوری باشد که انتقال مسئولیت برای ما ممکن باشد."

نیک چایلدز خبرنگار بی بی سی می گوید بیانیه ژنرال کانوی پررنگ کننده ادامه اختلاف نظر رهبران سیاسی و نظامی آمریکا درباره سرعت انتقال مسئولیت امور امنیتی به مقام های افغان است.

ژنرال کانوی گفت که ممکن است "زمانی" برسد که واحدهای نظامی افغان بتوانند در مسئولیت های امنیتی پیشگام شوند، اما نه در جنوب این کشور جایی که این ژنرال "محل تولد" طالبان خواند.

انتقال مسئولیت

کاخ سفید روز سه شنبه گفت که رئیس جمهور قصد دارد در ماه دسامبر پیشرفت اوضاع در افغانستان را ارزیابی کند.

جان برنان دستیار مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: "به این ترتیب ما هنوز در همان مسیری هستیم که رئیس جمهوری تشریح کرده."

آقای اوباما و حامیان او می گویند که یک جدول زمانی برای خروج نیروها رهبران افغانستان را برای به عهده گرفتن مسئولیت امور امنیتی تحت فشار قرار می دهد.

اما ژنرال کانوی گفت که سربازان طالبان احتمالا پس از آنکه با گذشت ژوئیه 2011 ببینند که شاهد خروج چشمگیر نیروهای آمریکایی نخواهند بود متحمل یک ضربه روحی خواهند شد. او گفت با رسیدن پاییز 2011 طالبان خواهد دید که ارتش آمریکا "مثل قبل همچنان در حال کوبیدن آنهاست."

نیروهای خارجی در افغانستان تحت فرماندهی آمریکا و ناتو با شورشگری طالبان علیه دولت کابل می جنگند. این شورشگری در سال های اخیر قوت بیشتری گرفته است.

حملات شورشیان اسلامگرا به نیروهای تحت هدایت ناتو در ولایات هلمند و قندهار افزایش یافته است.

ژنرال کانوی در این کنفرانس خبری گفت که 30 هزار نیروی آمریکایی پیشتر در ماه جاری در افغانستان مستقر شدند که به این ترتیب شمار سربازان آمریکایی در آنجا به تقریبا 100 هزار نفر می رسد.

یک روز پیشتر یک ژنرال دیگر که مسئول آموزش نیروهای افغان است چشم انداز انتقال عمده مسئولیت های امنیتی به افغان ها برای یک سال دیگر را کمرنگ دانست.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفته است که هرگونه کاهش نیروها پس از اواسط 2011 چندان قابل توجه نخواهد بود.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ائتلافی در افغانستان، روز 15 اوت گفته بود که وی حق مخالفت با برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از اواسط سال آینده میلادی را برای خود محفوظ نگه می دارد.

ژنرال پترائوس استدلال کرد که ابزار لازم برای بهبود اوضاع افغانستان تازه در کارزار چیده شده است و اینکه او به افغانستان نیامده است تا راه خروجی "محترمانه" پیدا کند.

او اخیرا جایگزین ژنرال استنلی مک کریستال شد.

مطالب مرتبط