افغانستان برای انتخابات پارلمانی آماده می شود

انتقال مواد انتخاباتی (عکس آرشیو)

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید انتقال مواد مورد نیاز برای برگزاری انتخابات به چهارده ولایت افغانستان کامل شده و انتظار می رود این روند تمامی مناطق افغانستان به زودی کامل شود.

این مواد در مرحله اول به دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات فرستاده شده و بعد به مراکز ولسوالی ها و مراکز رای دهی انتقال می یابند.

قرار است دومین انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ هجدهم سپتامبر برگزار شود و مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، در کنار تامین امنیت انتخابات، تامین شفافیت در برگزاری این انتخابات برای آنها از اهمیت ویژه برخوردار است.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات می گوید که تا حالا به نود هزار نفر اعتبار نامه نظارت از جریان انتخابات داده شده است.

آقای معنوی همچنین گفت که این بار، اوراق راهی دهی براساس برآوردی که قبلا انجام شده به محلات انتخاباتی فرستاده می شود تا به گفته او، از سوء استفاده از اوراق رای دهی جلوگیری شود.

کمیسیون انتخابات می گوید که در مرحله اول، ششصد ورق رای دهی برای هر محل رای گیری در نظر گرفته شده، اما اگر تعداد رای دهندگان بیشتر از این می شود، کارمندان کمیسیون در همکاری با نیروهای امنیتی اوراق بیشتر رای دهی به مراکز انتقال خواهند داد.

بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به رسوایی بزرگی تبدیل شده بود. چندین نهاد بین المللی نظارت کننده بر انتخابات، شفافیت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال بردند.

پس از آن، مقامات ارشد کمیسیون انتخابات با افراد دیگری تعویض شدند و همچنین اصلاحات گسترده ای در سطح ولایات در این کمیسیون آغاز شد.

این بار نیز انتظار می رود یکی از مسایل عمده ای که زیر ذره بین رسانه ها و ناظران انتخاباتی خواهد رفت، بحث شفافیت در انتخابات و چگونگی کارکرد مسئولان کمیسیون انتخابات است.

مقامات این کمیسیون تعهد کرده اند که از بروز هر نوع تخلف و تقلب در جریان انتخابات جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط