مقامات افغان: جاسوسی برای خارجی‌ها جرم است

داد فر سپنتا و هیلاری کلنتون
Image caption هنوز مشخص نیست تاثیر پخش چنین گزارشهایی بر روابط آمریکا و افغانستان چه خواهد بود

مقام های افغان خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه نیمی از کارمندان کاخ ریاست جمهوری افغانستان در استخدام سیا هستند را رد کرده و گفته اند که اگر چنین افرادی مشخص و شناسایی شوند مجازات خواهند شد.

دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان محتوای گزارش اخیر روزنامه واشنگتن پست در مورد نفوذ سیا به کاخ ریاست جمهوری افغانستان را رد کرد.

واشنگتن پست در شماره امروز خود نوشته است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به شمار قابل ملاحظه ای از کارمندان کاخ ریاست جمهوری افغانستان مخفیانه پول می دهد.

این روزنامه از قول یک مقام آمریکایی نوشته است که نیمی از کسانی که در کاخ ریاست جمهوری کار می کنند در فهرست حقوق بگیران سیا هستند، از این میان عده ای به صورت منظم حقوق می گیرند و با عده دیگر رابطه های غیر رسمی تری وجود دارد، صرفا در این حد که سیا مطمئن باشد هر موقعی که بخواهد به آنها و اطلاعاتشان دسترسی خواهد داشت.

یک مقام پیشین سیا به واشنگتن پست گفته است که سیا از چنین رابطه ها و پرداختن پول به عده ای ناگزیر است "چون رئیس جمهوری همه چیز را به آنها نمی گوید یا غالبا از آنچه در پیرامون او می گذرد بی اطلاع است. او (رئیس جمهوری) هشتاد در صد از اتفاق های اطراف خود را نمی بیند".

اما دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی آقای کرزی در گفت و گو با بی بی سی چنین ادعایی را رد کرد. او گفت این روشن است که افغانستان از آمریکا پول می گیرد اما این کمک مشخصا از سوی نهاد های آمریکایی به نهاد های مشابه در افغانستان صورت می گیرد.

آقای سپنتا تصریح کرد اگر مشخص شود کسی به صورت غیر قانونی، مخفیانه و برای انجام ماموریت خاص از سیا پول گرفته است، مجازات خواهد شد.

وال استریت ژورنال

دو روز پیش از این مجله وال استریت ژونال نیز در مقاله ای نوشته بود که رابطه حامد کرزی با کاخ سفید در ماه های گذشته بعد از میانجیگری رئیس دفتر سیا در کابل، بهبود یافته است.

وال استریت ژورنال همچنین نوشته است که رئیس دفتر سیا در کابل پیوسته به حامد کرزی دسترسی دارد. وال استریت رئیس دفتر سیا در کابل را از کارمندان پیشین این سازمان معرفی کرده که از سالهای 74 میلادی به بعد در افغانستان بوده و یا به نحوی با مسایل افغانستان سر و کار داشته است.

در مقاله وال استریت ژورنال نیز آمده بود که کارل ایکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان از دسترسی ماموران سیا به کاخ ریاست جمهوری افغانستان ناراحت است.

ماجرای بازداشت صالحی

ماجرای نفوذ سیا به کاخ ریاست جمهوری بعد از آن رسانه ای شد که چند روز پیش نیروهای امنیت ملی افغانستان یک عضو شورای امنیت ملی این کشور را در کابل به اتهام دست داشتن در فساد اداری باز داشت کردند.

این مقام افغان که ضیا صالحی نام دارد، هفت ساعت پس از دستگیری به دستور مستقیم حامد کرزی آزاد شد.

مقام های افغان گفتند آقای کرزی با دستگیری ضیا صالحی مخالف نبوده است، بلکه اعتراض آقای کرزی به شیوه دستگیری ضیا صالحی از سوی نیروهای امنیت ملی بوده است.

نیروهای امنیتی شب هنگام به خانه آقای صالحی هجوم بردند و او را باز داشت کردند.

واشنگتن پست از قول مقام های افغان و آمریکایی که نخواسته اند نام شان فاش شود، نوشته است که آقای صالحی از سال ها قبل جز کسانی بوده که از سیا پول دریافت می کرد.

مطالب مرتبط