دومین حمله با گاز سمی به دختران دانش آموز در کابل

فریده دانش آموز مسموم شده
Image caption فریده که روز چهارشنبه گذشته مسموم شد، می‌گوید، حتی اگر به قیمت جانش هم تمام شود به آموزش ادامه خواهد داد

برای دومین بار در مدت کمتر از یک هفته دهها دانش آموز دختر در پایتخت افغانستان مورد حمله با گاز سمی قرار گرفته اند.

محمد آصف ننگ سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان به بی بی سی گفت که افراد ناشناس به دانش آموزان دختر در مکتب/مدرسه ذبیح الله عصمتی در شرق کابل حمله کرده اند.

آقای ننگ گفت: "این حادثه امروز (شنبه، ۶ سنبله/شهریور در ناحیه (منطقه) هشتم شهرکابل در مکتب ذبیح الله عصمتی اتفاق افتاد. در ساعات اول شش هفت نفر (مسموم شدند) و بعد تعداد آنها به ۳۵ نفر رسید."

سخنگوی وزارت معارف افزود: "مسمومیت دانش آموزان خفیف و وضعیت صحی آنها کاملا قابل اطمینان است. منابع ورزارت صحت به ما اطمینان داده اند که این حادثه جای نگرانی ندارد."

سخی کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که هنوز نوع گازی که این دانش آموزان با آن مسموم شده اند، مشخص نشده است.

آقای نوراوغلی گفت که تحقیقات در باره نوع موادی که در این حمله از آن کار گرفته شده، آغاز شده و تا حال نتایج مشخصی به دست نیامده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود بر اساس تحقیقاتی که در گذشته در موردهای مشابه صورت گرفته، مشخص شده است که حمله کنندگان در موارد مشابه، از جمله در قندوز از نوعی پودر سمی موسوم به "ملتین" کار گرفته (استفاده کرده) بودند.

این پودر که در افغانستان از آن معمولا به عنوان مواد حشره کش کار گرفته (استفاده) می شود، تقریبا در بسیاری از مغازه ها و مخصوصا مغازه های سم فروشی، به فروش می رسد.

Image caption حلیمه دیگر دانش آموز مسموم شده در حمله روز چهار شنبه گذشته

این گونه حملات به دانش آموزان دختر در افغانستان، باعث نگرانی هایی در میان خانواده ها شده است. شماری از پدران و مادران دانش آموزان گفته اند که ادامه این وضعیت می تواند تصمیم آنها برای ادامه تحصیل دختران شان را مورد تردید قرار دهد.

روز چهارشنبه گذشته، سوم سنبله نیز در پی حمله مشابه بیش از هفتاد دانش آموز دختر مسموم شدند.

هر چند تا حال گزارش نشده است که دختران از رفتن به مدارس خودداری کرده باشند و یا پدران و مادران آنها مایل به ترک تحصیل آنها شده باشند.

به طور معمول هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این گونه حملات به دانش آموزان را به دوش نمی گیرد، اما انتقادها همواره متوجه گروه های تندرو مخالف آموزش دختران بوده است.

پیش از این، از آتش زدن مدارس دخترانه تا پاشیدن تیزاب/اسید به صورت دختران دانش آموز هم در چند مورد گزارش شده است.

مسئولان آموزش و پرورش در افغانستان می گویند که دهها مدرسه دخترانه عمدتا در جنوب و شرق افغانستان به دلیل ناامنی بسته است.

بر اساس آمار رسمی، حدود پنج میلیون دختر و پسر در افغانستان از آموزش محروم هستند. شمار بیشتر آنها را دختران تشکیل می دهند که نسبت به پسران با مشکلات بیشتری مواجهند.

مطالب مرتبط