روزنامه های کابل: شنبه ۶ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی موضوع امنیت و مشکلات مربوط به آن در این کشور پرداخته اند.

هشت صبح با اشاره به حمله طالبان به مرکز ولسوالی/شهرستان دشت ارچی در ولایت شمالی قندوز، نوشته که طالبان در پی گسترش نفوذ خود در شمال کشور هستند.

روز جمعه گروهی از شورشیان طالبان مرکز این ولسوالی را مورد حمله قرار دادند و مقامهای محلی گفتند که این حمله تلفاتی در پی نداشت. گفته شده که بخش هایی از دشت ارچی تحت کنترل طالبان است. هشت صبح نوشته که طالبان از مدتها پیش در صدد گسترش منطقه نفوذ خود در شمال کشور بوده اند و یکی از اهداف طالبان این است که جبهه جنگ را از مناطق جنوبی به مناطق شمالی گسترش دهند.

این روزنامه همچنین به این نظر است که قندوز در گذشته هم به عنوان "کلید فتح" شمال افغانستان مطرح بوده و طالبان با توجه به همین موضوع تلاش دارند فعالیت های نظامی خود در شمال را در همین ولایت متمرکز کنند.

باختر نوشته که آمریکا و متحدان بین المللی آن با چگونگی برخورد خود با مساله افغانستان، ثابت کرده اند که با گذشت زمان بیشتر از پیش به "نفهمی" خود پی می برند.

به نوشته روزنامه، برخلاف آن چه که گفته می شود، جهان دهکده کوچکی نه بلکه با همان بزرگی و پیچیدگی اش همیشگی اش است و ابرقدرت هایی که می توانند همه کره زمین را از زمین و فضا زیر نظر داشته باشند، هنوز هم در فهمیدن مقدمات درمانده و گیچ هستند.

باختر مدعی شده است که آمریکا با وجود ارتباط مستقیم با تمام گوشه و کنار افغانستان، به شماری از اطرافیان رئیس جمهوری افغانستان در بدل کسب اطلاعات پول می دهد.

نویسنده مطلب با این مقدمات نتیجه گیری کرده که هیچ قدرتی بدون همکاری مردم افغانستان و در نبود حکومت نزدیک به مردم، قادر به ایجاد تغییر در اوضاع این کشور نیست.

انیس با اشاره به سفر اخیر زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان به هند، نوشته که هند یکی از کشورهای عمده کمک کننده به افغانستان است.

گفته شده است که آقای رسول به هدف "تقویت روابط سیاسی و اقتصادی" افغانستان و هند به دهلی نو سفر کرده است. هند در کمتر از یک دهه گذشته بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است.

انیس نوشته که هند به طور مستمر افغانستان را در اجرای طرح های عمرانی کمک کرده و به همین دلیل حدود چهار هزار کارگر هندی در افغانستان مشغول به کار هستند.

این روزنامه دولتی در ادامه مطلب خود افزوده که افغانستان با تمام کشورهای همسایه، منطقه و دنیا روابط نیک دارد و در شرایط کنونی از کمک هر کشوری استقبال می کند.

ماندگار در مطلبی برنامه مبارزه با فساد در ادارات دولتی را نقد کرده و آن را "عوامفریبی" خوانده است. به نوشته این روزنامه، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تلاش دارد به مردم نشان دهد که "مردی قانونمدار و اصولگرا" است.

نویسنده مطلب افزوده که آقای کرزی دست کم در دو مورد از افرادی که متهم به آلودگی به فساد بوده اند، حمایت کرده است. مورد اول حمایت از عبدالاحد صاحبی، شهردار پیشین کابل بود و مورد دوم حمایت از ضیا صالحی، یکی از مقامهای کاخ ریاست جمهوری.

گفته شده است که آقای صالحی اخیراً از سوی نهادهای قضایی به اتهام دست داشتن در فساد مالی بازداشت شد، اما ساعاتی بعد با مداخله آقای کرزی آزاد شد. برخی گزارش ها حاکی از آن است که آقای کرزی با نحوه بازداشت او مخالف بوده است.

ماندگار انتقاد کرده که در کشور تحت حاکمیت آقای کرزی "افراد بی گناه" به زندان انداخته می شوند، اما آقای کرزی خم به ابرو نمی آورد، اما زمانی که یکی از نزدیکانش بازداشت می شود، با آن مخالفت می کند.