'سی شورشی' در حمله به پایگاه ناتو کشته شدند

پایگاه سالرنو، در خوست
Image caption پایگاه سالرنو هم از نظامیان آمریکایی و هم سربازان تحت فرمان ناتو حمایت می‌کند

ناتو می گوید، در نتیجه درگیری با گروهی از شورشیان مسلح که به پایگاه های این نیروها در شرق افغانستان حمله کردند، حدود سی نفر از مهاجمان کشته شده اند.

ناتو گفته است که افراد مهاجم، حدود ساعت چهار بامداد شنبه، ۶ سنبله/شهریور به وقت محل، به دو پایگاه این نیروها در خوست حمله کردند و درگیری تا حدود ساعت هشت صبح ادامه داشته است.

در اعلامیه ای که از سوی ناتو منتشر شده، آمده است که حداقل سیزده نفر از مهاجمان، جلیقه های انتحاری به تن داشته اند.

ناتو پیشتر از این، مسئولیت این حمله را به افراد مربوط به شبکه حقانی نسبت داده بود.

شبکه حقانی یکی از سه گروه عمده شورشی است که سراج‌الدین حقانی، پسر جلال‌الدین حقانی، از فرماندهان مجاهدین سابق در راس آن قرار دارد. این شبکه عمدتا در شرق و جنوب شرق افغانستان در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی فعالیت دارد.

ناتو گفته است که افراد مهاجم، لباس نظامی شبیه سربازان ناتو به تن داشته اند.

فرمانده شبکه حقانی

یکی از پایگاه‌های مورد حمله، "سالرنو" نام دارد که متعلق به نیروهای تحت فرمان ناتو است و در نزدیکی شهر خوست موقعیت دارد. پایگاه دومی با نام "کمپ چپمن" مربوط به نظامیان آمریکایی و واقع در فرودگاه خوست است.

در اعلامیه ناتو گفته شده که یکی از مهاجمانی که در این حمله کشته شد، یکی از فرماندهان شبکه حقانی بوده است.

ناتو گفته که این فرمانده شبکه حقانی، یک کامیون متعلق به ناتو را به تصرف در آورده بود، اما او همراه با دو نفر دیگر، در اثر حمله هوایی ناتو به این کامیون کشته شد.

اعلامیه ناتو، از این فرمانده به نام "مدثر" یاد کرده که با نام "قاری اسحاق" نیز شناخته می شده است. ناتو می گوید این فرمانده روابط نزدیکی با رهبری شبکه حقانی در پاکستان داشته و در یک مدرسه به بمبگذاران انتحاری آموزش می داده است.

Image caption خوست از مناطق ناامن در شرق افغانستان است

ناتو می گوید، در این حمله به نیروهای افغان و ناتو آسیبی نرسیده است.

رافائل تورِس، از مقامهای فرماندهی مشترک نیروهای بین المللی در افغانستان گفته است: "شبکه حقانی و شورشیان همدست آن قصد داشتند با حمله ای که انجام دادند، آسیب و تلفات قابل ملاحظه ای به پایگاههای نیروهای ائتلاف وارد کنند. آنها مسئول آن چه که در این حمله دیده شد خواهند بود."

نیروهای ناتو پیشتر از این در اطلاعیه ای دیگری گفته اند که "سربازان نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، دو حمله ناکام شورشیان را در خوست پس زده اند."

یک سخنگوی گروه طالبان به رسانه ها گفته است که مهاجمان وابسته به این گروه بودند و در این حمله ۲۸ تن از اعضای این گروه شرکت داشتند که برخی از آنها بمبگذار انتحاری هستند. هر چند این ادعا از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

ژنرال عبدلحکیم اسحاق‌زی، فرمانده پلیس خوست به بی بی سی گفت که درگیری در خوست مهار شده و یک کامیون مملو از مواد منفجره که مهاجمان آن را برای انفجار به محل درگیری آورده بودند، به دست نیروهای پلیس افتاده است.

آقای اسحاق‌زی گفته است که مهاجمان در این درگیری از اسلحه سبک و موشک های سر شانه ای برای گشودن آتش بر پایگاه نظامیان آمریکایی استفاده کردند.

این دومین حمله بزرگ به پایگاه نظامیان آمریکایی در خوست است. در دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی در پی یک حمله انتحاری به پایگاه آمریکایی ها در خوست دست کم هفت مامور اطلاعاتی آمریکایی کشته شدند.

حمله ماه دسامبر، خونین ترین حمله به ماموران اطلاعاتی آمریکایی پس از حمله سال ۱۹۸۳ در بیروت بود.

مطالب مرتبط