روزنامه های کابل: دوشنبه، ۸ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی اظهارات اخیر رئیس اداره ارگانهای محلی و مسائل مربوط به انتخابات پارلمانی پرداخته اند.

باختر به نقل از غلام جیلانی پوپل، رئیس اداره ارگانهای محلی نوشته که شماری از والی ها "مخالف نظام" هستند، اما آنها بر اساس "مصلحت های سیاسی" تعیین شده اند.

آقای پوپل این موضوع را را یکشنبه، ۷ سنبله/شهریور در مجلس سنای افغانستان بیان کرد و گفت که مقام ولایت "سیاسی" است و در تعیین والی ها تنها مسایل حرفه ای در نظر گرفته نمی شود، بلکه در تعیین آنها مسائل دیگری هم در نظر گرفته می شود. به گفته او، این گونه والی ها از سوی "رهبری کشور" تعیین می شوند.

رئیس اداره ارگانهای محلی گفته است والی هایی که بر اساس "مصلحت های سیاسی" تعیین شده اند، کارکردهای "قناعت بخشی" نداشته اند. شماری از سناتوران هم در اجلاس روز گذشته گفتند که شماری از والی صلاحیت و حتی سواد کافی کافی ندارند.

ماندگار با تاکید بر شرکت مردم در انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله، نوشته که حضور پررنگ مردم در انتخابات نه تنها به مشروعیت بخشیدن به قدرت سیاسی و فرهنگ تحمل پذیری کمک می کند، بلکه در فرایند ایجاد فرهنگ مردم سالاری نیز موثر است.

نویسنده افزوده که شرکت مردم در انتخابات فرهنگ "خودباوری" را در کشور نهادینه می سازد و ارزشهای مدنی و روند ایجاد دولت قانونمدار و عاری از فساد را تقویت می کند.

ماندگار در ادامه افزوده که اگر مجلس دوم با همان "چهره های تکراری" تشکیل شود، نشان می دهد که مردم به خوبی نمی دانند که برای که و برای چه رای می دهند. نویسنده تاکید کرده که مردم نه به "نان و نام و سرمایه"، بلکه به برنامه های نامزدها رای بدهند.

سروش ملت ناامنی ها در کشور را "زنگ خطری" برای انتخابات آینده دانسته و نوشته که ناامنی ها در کشور "روند رو به رشد" دارد و اعمال خشونت علیه نامزدهای انتخابات هم از چالش های عمده بر سر راه انتخابات شمرده می شود.

روز هفتم سنبله از هرات در غرب کشور گزارش شد که یک نامزد انتخابات و پنج کارمند ستاد انتخاباتی فوزیه گیلانی، دیگر نامزد مجلس کشته شده اند. پیش از آن از قتل یک نامزد دیگر در ولایت غزنی نیز گزارش شده بود.

نویسنده سروش ملت پیشنهاد کرده که دولت افغانستان و جامعه جهانی باید تدابیر ویژه ای را برای مهار چالش های امنیتی روی دست گیرند و زمینه را برای برگزاری بهتر انتخابات فراهم کنند.

سروش ملت هشدار داده است که اگر انتخابات پارلمانی افغانستان شکست بخورد، در آن صورت تنها افغانستان، بلکه این شکست متوجه کشورهای متحد افغانستان، از جمله آمریکا هم که در افغانستان حضور نظامی دارد، را نیز در بر خواهد گرفت.

هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به جنجالهایی که در پی اظهارات فضل احمد فقیریار، معاون دادستان کل کشور در باره مبارزه با فساد به میان آمده، نوشته که عنوان کردن مبازره با فساد، برای "کتمان فساد" است.

اخیرا آقای فقیریار به روزنامه نیویورک تایمز گفت که او در پی افشای نامهای ۲۵ تن از مقامهای ارشد "آلوده به فساد"، از مقامش برکنار شده، اما مقامهای دولت گفته اند که او به طور قانونی بازنشسته شده و ادعاهای او در مورد مبارزه با فساد را هم رد کرده اند.

هشت صبح نوشته که مواردی هست که نمی توان انکار کرد که قوه قضائیه مورد بی اعتنایی قرار گرفته و قانون در مورد اختیارات آن هم نقض شده است. به نوشته این روزنامه، کسانی هستند که متهم به فسادند و تنها دادگاه می تواند در مورد بی گناهی آنها حکم کند، اما این افراد از سوی قوه اجرائیه مورد حمایت قرار گرفته اند.

این روزنامه افزوده که اگر حکم دادگاه در مواردی قابل قبول هم نباشد، راهکارهایی وجود دارد که از آن طریق می شود آن را پیگیری کرد، به نوشته هشت صبح در مورد این افراد چنین نشده است و به همین دلیل عدالت به "حربه سیاسی" تبدیل شده و از همین رو آسیب پذیر هم شده است.

روزنامه دولتی انیس به نقل از بیانیه رادیویی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نوشته که تصمیم انحلال شرکت های خصوصی امنیتی "تغییرناپذیر" است.

آقای کرزی چندی پیش دستور داد که این شرکت ها در مدت چهار ماه منحل شوند و کارمندان آنها وارد صفوف نیروهای مسلح کشور شوند.

آقای کرزی گفته که هزینه کار این شرکت ها که تعداد آنها به بیش از ۵۰ می رسد، بسیار بالا است و بخشی از این پول در زمینه ایجاد ناامنی در کشور مصرف می شود.

به نوشته انیس، اگر پول و نیروی شرکت های خصوصی امنیتی برای تقویت نیروهای امنیتی کشور استفاده شود، نیروهای مسلح کشور جان تازه ای خواهند یافت.

انیس در ادامه افزوده که فعالیت های این شرکت ها در میان مردم فضای "رعب و وحشت" را پدید آورده و با انحلال آنها مردم از این وضعیت نجات خواهند یافت.