یوناما کشته شدن یک نامزد و پنج کارمند یک ستاد انتخاباتی را محکوم کرد

Image caption کشته شدگان از اعضای ستاد انتخاباتی خانم گیلانی بوده اند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد، یوناما، در کابل، کشته شدن چهارمین نامزد انتخابات پارلمانی در افغانستان و کشته شدن 5 کارمند ستاد انتخاباتی گیلانی را محکوم کرد.

این سازمان با پخش خبرنامه ای، به خانواده های این افراد تسلیت گفته و خواستار سپرده شدن عاملان این رویداد ها به پنجه قانون شده است.

روز گذشته یک نامزد انتخابات پارلمانی در ولسوالی شیندند در غرب افغانستان به ضرب گلوله افراد مسلح وابسته به گروه طالبان کشته شد.

در رویدادی دیگر، اجساد پنج کارمند ربوده شده ستاد انتخاباتی فوزیه گیلانی، یکی دیگر از نامزدان انتخابات پارلمانی در هرات، در ولسوالی ادرسکن پیدا شد.این افراد، هفته گذشته از سوی افراد ناشناس ربوده شده بودند.

یک مقام محلی در هرات گفته بود که اجساد این افراد در درون یک مخروبه در یک منطقه دور افتاده در ولسوالی ادرسکن یافت شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت کشتن این افراد را بر عهده نگرفته اما هفته پیش، طالبان تایید کرده بودند که این افراد را آنها ربوده اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل با غیر قابل قبول خواندن این قتل ها، آن را "ارعاب شدید" علیه نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان خوانده است.

این سازمان از نیروهای امنیتی افغانستان خواسته است تا از "بیداری بیشتر" در مدت باقی مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان کار بگیرند.

این در حالی است که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان باقی مانده و ادامه نا امنی ها، تهدید اصلی در برابر این انتخابات دانسته می شود.

گروه طالبان، در هفته های اخیر، در چندین مورد به کارمندان انتخاباتی و نامزدهای انتخابات حمله کرده اند.

هفته گذشته، طالبان خودروی حامل عبدالهادی جمشیدی، از نامزدهای انتخابات پارلمانی را مورد حمله قرار دادند. در این حمله به آقای جمشیدی آسیبی نرسید، اما برادر او کشته شد و سه محافظ امنیتی اش زخمی شدند.

مقامات می گویند، حدود نهصد مرکز انتخاباتی در سراسر افغانستان به دلایل امنیتی تعطیل خواهد بود.

مطالب مرتبط