هفت نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند

سربازان آمریکایی در افغانستان
Image caption ظرف سه روز اخیر، چهارده سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده اند

نظامیان ناتو در افغانستان از کشته شدن هفت نظامی آمریکایی در اثر دو انفجار جداگانه در جنوب این کشور خبر داده اند.

اعلامیه ناتو در مورد کشته شدن این نظامیان محل وقوع انفجارها را مشخص نکرده اما گفته است که پنج سرباز آمریکایی در اثر یکی از انفجارها و دو سرباز دیگر در انفجار دوم کشته شده اند.

در عین حال، شاهدان عینی به رسانه ها گفته اند که خودروهای یک کاروان نظامی آمریکاییان در قندهار، در جنوب افغانستان، با یک بمب کنار جاده ای برخورد کرده است.

با کشته شدن این هفت نفر، آمار تلفات نظامی آمریکاییان در افغانستان ظرف سه روز اخیر به چهارده نفر افزایش می یابد.

آمریکا از دسامبر 2009 تا حالا، سی هزار سرباز اضافی به افغانستان فرستاده است تا با طالبان و القاعده در این کشور مبارزه کنند.

نظامیان آمریکایی بخش اعظم یکصد و بیست هزار نظامی ناتو در افغانستان را تشکیل می دهند و نیروهای آمریکایی عمدتا در جنوب و شرق افغانستان مستقر هستند.

همزمان، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که برنامه خروج سربازان این کشور از افغانستان را از سال آینده میلادی آغاز می کند هر چند این برنامه با انتقادها و ابراز نگرانی هایی در داخل و بیرون از افغانستان روبرو بوده است.

هفته گذشته یک ژنرال ارشد آمریکایی گفت که اعلام برنامه خروج از افغانستان، باعث دلگرمی طالبان در این کشور شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز اخیرا از برنامه خروج نظامیان آمریکایی از کشورش انتقاد کرد و گفت که این برنامه سبب "تقویت روحیه" طالبان می شود.

انتظار می رود کاخ سفید مساله حضور در جنگ افغانستان را در دسامبر امسال مورد بررسی قرار دهد.

از سال 2001 تا حالا که نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور دارند، بیش از یک هزار و دوصد سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط