به روز شده:  11:06 گرينويچ - سه شنبه 31 اوت 2010 - 09 شهریور 1389

سیاست افغانستان

نامزدی ۱۴ نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان لغو شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در یک اقدام تازه ۱۴ نامزد انتخابات مجلس نمایندگان را رد صلاحیت کرده است.

احمد ضیا رفعت، سخنگوی این کمیسیون در یک نشست خبری گفت که دلیل رد صلاحیت این نامزدها "استعفا نکردن به موقع" از پست های دولتی بوده است.

پنج نامزد از حوزه انتخاباتی کابل، دو نفر از هلمند، دو تن دیگر از پکتیا، سه نامزد از ولایت پروان، یک نفر از قندوز و یک نامزد دیگر از ولایت بغلان شامل افرادی هستند که به تازگی از فهرست نامزد ها حذف شده اند.

با حدف نامهای این نامزدها از فهرست نامزدهای انتخابات پارلمانی، مجموع نامزدهای رد صلاحیت شده به ۷۶ تن رسید.

مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته اند که پرونده های شماری دیگر از نامزدها را نیز در دست بررسی دارند که آنها هم متهم به استعفا نکردن به موقع از پست های دولتی هستند.

بر اساس قانون، کسانی که پیش از نام نویسی، به عنوان نامزد انتخابات از پست دولتی استعفا نکرده باشند، حق شرکت در انتخابات به عنوان نامزد را ندارند و همچنین کسانی که با گروه های مسلح غیرقانونی ارتباط داشته باشند، هم از این حق محروم می شوند.

کسانی که از سوی دادگاه محکوم به جنایت علیه بشریت شده باشند نمی توانند نامزد انتخابات شوند. افراد زیر سن ۲۵ سالگی هم حق نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان را ندارند.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۲۷ سنبله/شهریور برگزار خواهد شد و بیش از ۲۵۰۰ تن برای رسیدن به ۲۴۹ کرسی مجلس با هم رقابت می کنند.

بر اساس قانون حد اقل ۲۵ درصد اعضای مجلس نمایندگان افغانستان را زنان تشکیل خواهند داد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.