روزنامه های کابل: سه شنبه، ۹ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم در افغانستان پرداخته اند.

هشت صبح با اشاره به سخنان اخیر رئیس اداره ارگانهای محلی این پرسش را مطرح کرده که "والی های مخالف نظام از سوی چه کسانی حمایت می شوند؟"

اخیرا جیلانی پوپل در مجلس سنا گفت که شماری از والی های کنونی "مخالف نظام" هستند، اما بر اساس برخی مصلحت های سیاسی از سوی رئیس جمهوری تعیین شده اند.

آقای پوپل نام این والی ها را مشخص نکرده بود، اما هشت صبح نوشته که "آگاهان" از قبل می دانستند که در راس بیش از ده ولایت "افراد وابسته به حزب اسلامی" گلبدین حکمت یار قرار دارند. به نوشته روزنامه، آگاهان کشور از حضور این والیان "احساس نگرانی و خطر" کرده اند.

نویسنده مطلب انتقاد کرده که شمار زیادی از ولسوال ها/فرمانداران هم بر خلاف معیارهای وضع شده از سوی اداره ارگانهای محلی و بر اساس "روابط سیاسی، گروهی و قومی" انتصاب شده اند. نویسنده به نقل از برخی سناتوران نوشته که در ولایت فراه "ولسوال هایی هستند که فاقد سواد ابتدایی هستند."

هشت صبح در ادامه پرسیده که با این وضعیت چگونه می شود از روابط نیک با مردم سخن گفت. به نوشته روزنامه، این وضعیت باعث شده که طالبان به برخی ولسوالیها/شهرستانها نفوذ کنند و حاکمیت دولتی را تضعیف کنند.

اما باختر نوشته که دولت افغانستان تلاش دارد که جنگ جاری در این کشور را به "جنگ جهانی مبارزه با تروریسم" تبدیل کند. به نوشته روزنامه، این تصمیم دولت در پی آن اتخاذ شده که بررسی های دولت نشان داد که جنگ کنونی جز تلفات غیرنظامیان در روستاهای افغانستان نتیجه دیگری در پی نداشته است.

روزنامه به نقل از رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نوشته که اگر استراتژی جنگ در افغانستان تغییر نکند، این "جنگ به سوی شکست خواهد رفت".

به نوشته باختر، افغانستان تلاش کرد با روی دست گرفتن طرح مصالحه "دل حریفان را برباید" و پیام های دوستانه ای از اسلام آباد هم فرستاده شد، اما نه جنگ فروکش کرد و نه تغییری در وضعیت آموزشگاه های تروریستی پدید آمد.

هفته نامه قدرت در مطلبی با عنوان "افغانستان فریده و افغانستان ملا عمر"، با اشاره به حمله به دختران دانش آموز در کابل نوشته که "در افغانستان هم جریان فکری و نظامی زن‌ستیزانه وجود دارد و هم فرهنگ مردسالار، که فضا را برای زنان و دختران خفقان‌آور کرده است". اخیرا در دو حادثه مشابه دهها دانش‌آموز دختر در شهر کابل با حمله با گاز سمی به وسیله افراد ناشناس مسموم شدند و یکی از این دانش آموزان فریده نام دارد که در گفتگو با خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که به هر قیمتی به آموزش ادامه می‌دهد.

نویسنده قدرت افزوده آنانی که دانش‌آموزان دختر را برای جلوگیری از آموزش مسمومی‌کنند، طالبانی می‌اندیشند و در عین حال هم در حکومت و هم در پارلمان کشور نوعی "همدردی و همدلی" با طالبانیسم و طالبان به عنوان "برادران ناراضی" وجود دارد که "زنگ خطری است برای افغانستان فریده".

نشریه قدرت در توضیح این که "جهان فریده" با "جهان ملا عمر" متفاوت است، نوشته که در جهان فریده زندگی، پیشرفت، آرزوهای انسانی و مدنیت موج می‌زند ونویدبخش است، اما در جهان ملا عمر تنها دود و آتش، خون و سنگسار و انتحار است که در آن انسان‌ها باید به سوی ماقبل تاریخ حرکت کنند.

نویسنده مطلب در پی طرح این ادعا که کشورهای عربی، پاکستان و سرمایه‌داران عرب از افغانستان ملا عمر حمایت می‌کنند، پرسیده که ائتلاف جهانی و دولت افغانستان برای پیروزی افغانستان فریده چقدر تلاش می‌کنند، در حالی که "گوشه چشمی به دنیای ملا عمر هم دارند". انیس برداشتن موانع امنیتی سیمانی از خیابان‌های شهر کابل را "شاهکار عملی" خوانده و نوشته که این امر در پی اقدام "بی‌سابقه و جدی" وزارت داخله/کشور و شهرداری کابل انجام شد.

این موانع از سوی نهادهای دولتی، سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی و برخی مقامهای دولتی برای محافظت از دفاتر و خانه‌های خود گذاشته شده بود و در بسیاری موارد باعث تنگ شدن و حتی مسدود شدن خیابان‌ها شده بود.

انیس نوشته که این موانع امنیتی همراه با سیم‌های خاردار و خریطه‌های پر از خاک و ریگ، نه تنها چهره شهر کابل را به صورت "قلعه جنگی" درآورده بود بلکه کابل را به شهری "مخوف و دلگیر" تبدیل کرده بود. به نوشته انیس، برداشته شدن این موانع "فضا را برای تنفس" بازتر کرده است.

این روزنامه دولتی افزوده که ساکنان شهر کابل روند برداشتن این موانع را نظارت خواهند کرد و چنین اقداماتی رضایت خاطر شهروندان کابل را فراهم خواهد کرد.

سروش ملت خبر "غصب ۴۰ میلیون جریب زمین" در کشور از سوی افراد قدرتمند را مهم دانسته و نوشته که دولت تا حال نتوانسته که جلو غصب زمین را در کشور بگیرد.

اخیرا یک نهاد دولتی اعلام کرد که بخشی از این زمین غصب شده مربوط به دولت و بخشی دیگر مربوط به ملکیت شخصی مردم بوده که در ظرف چند دهه اخیر غصب شده است.

سروش ملت از کسانی که دست به غصب زمین می‌زنند، به عنوان "مافیای زمین" نام برده و نوشته که آنها برای خود سرمایه اندوخته و دارای کاخ شده اند، اما دولت هیچ گاه اقدام به بازپرسی از آنها نکرده است.

به نوشته این روزنامه، مافیای زمین برای زمین‌های غصب شده سند ملکیت جعلی ساخته اند و در مواردی باعث کشمکش‌های اجتماعی شده اند. روزنامه در توضیح این موضوع نوشته که غاصبان زمین زمینها را همزمان به چندین نفر فروخته و شهروندان را به جان هم انداخته اند.