پلیس استرالیا 90 پناهجوی معترض افغان را بازداشت کرد

پناهجویان افغان (آرشیو)
Image caption صدها تن از پناهجویان افغان در اردوگاه های پناهجویان در استرالیا و جزیره کریسمس هستند

پلیس استرالیا به تظاهرات پناهجویان افغان که ازیک اردوگاه در حومه شهر داروین فرار کرده بودند، پایان داده و تمامی تظاهر کننده گان را بازداشت کرده است.

صبح روز چهارشنه اول سپتامبر بیش از نود تن از پناهجویان افغان با در هم شکستن درهای برقی یک ارودگاه پناهجویان، در بیرون از این اردوگاه دست به تظاهرات زدند.

شماری از این پناهجویان که از زندگی در آنجا به تنگ آمده ‌اند می‌گویند بیشتر از نه ماه را بدون سرنوشت در بند به سر برده اند.

تظاهر کننده گان که شعار های "به ما کمک کنید" را در دست داشتند توسط پلیس در نزدیکی یک شاهراه عمومی محاصره شده بودند.

شمار از این پناهجویان در حالی که می گریستند با شکستن محاصره پلیس تلاش کردند با روزنامه نگاران تماس بگیرند اما پلیس مانع آن‌ها شد.

برخی دیگر از تظاهر کنندگان با صدای بلند خواهان کمک از تمام مردم استرالیا شدند.

پناجویان افغان می‌خواهند هر چه زود تر به پرونده های شان رسیدگی شود و از عواقب باز گردانیدن خود به افغانستان هشدار می دهند.

آن‌ها ادعا می‌کنند در صورت بازگشت در چنین شرایط ناامن در افغانستان با خطر مرگ روبرو هستند.

اما کریس ایوان وزیر مهاجرت استرالیا این اقدام پناجویان افغان را غیر قانون خواند و گفت ممکن است این پناهجویان به خاطر این اقدام شان محاکمه شوند.

تا هنوز روشن نیست چطور این پناهجویان توانستند از اردوگاه فرار کنند.

پنج تن از این پناجویان افغان در جریان این تظاهرات در اثر شدت گرما و جراحت پا به بیمارستان منتقل شدند و بقیه آنها توسط پلیس بازداشت شدند.

پلیس استرالیا از اینکه تظاهرکنندگان بدون خشونت تسلیم شدند، اظهار خرسندی کرد.

چندی پیش دولت استرالیا اعلام کرد که درخواست پناهندگی اتباع کشور های افغانستان و سریلانکا برای مدت شش ماه پذیرفته نخواهد نشد.

از آن پس تا کنون و حتی پیش از این اعلامیه، تمامی پناهجویان افغان در اردوگاه های مهاجرین در استرالیا بی سرنوشت هستند و دولت استرالیا بررسی پرونده آنهارا متوقف کرده است.

دولت استرالیا همچنین تلاش دارد که با کمک کردن به دولت افغانستان و احداث شهرک هایی در داخل افغانستان شماری از کسانی را که درخواست پناهندگی شان در استرالیا رد شده، به افغانستان باز گرداند.

برخورد با پناهجویان و سیاست رسمی دولت در این زمینه، یکی از بحث های اصلی در مبارزات انتخاباتی دو حزب رقیب در انتخابات ماه گذشته بود.

مطالب مرتبط